Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2012, Nr 3 (202) |


• Raport: Płace 2011 • Czy stabilizować granice nieruchomości i wznawiać znaki graniczne • O geodezyjnej obsłudze Żagla Libeskinda opowiada Mariusz Jóźwiak • Odbiorcy czekają na mapy środowiska • Opracowania geoprzestrzenne Geografii Wojskowej • Bezrobocie 2011 Dodatek NAWI: • Początek ery GNSS, • Z ...

powrót

Alfons Jakco

W realu czy wirtualu?

O potrzebie stabilizacji granic nieruchomości

Świat realny – niezależnie od tego, czy zobrazujemy go szkicem, mapą czy zestawieniem danych – zawsze będzie taki sam. Odwzorowanie, układ odniesienia czy współrzędne są tylko swego rodzaju matematyczną nakładką na niego. Niektórzy próbują odwrócić tę zasadę, zaklinając rzeczywistość do postaci najprzeróżniejszych baz danych. Zapominają tylko, że to, co widzą na ekranie komputera, ma się nijak do tego, co jest w realu.

Geodeta był, jest i ma pozostać zawodem zaufania publicznego. Motorem napędowym geodezji była potrzeba określenia przez rządzących podatku od własności. Trzeba więc było wyznaczać granice tej własności. Każdy geodeta powinien to umieć zrobić, co więcej, każdy powinien to zrobić identycznie.

W starych księgach hipotecznych przebieg granicy opisywano słownie, posługując się szczegółami terenowymi (np. że biegła ona lewym brzegiem potoku aż do drogi prowadzącej do Warszawy). W oznaczeniu granicy pomagali właściciele gruntów. Chroniąc swoją własność, działali poprzez fakty – kamienie, które przeszkadzały w uprawie roli, układali na linii rozdzielającej pola. I tak sąsiedzi zgodnie tworzyli mury graniczne do dzisiaj zresztą istniejące w wielu krajach. Innym sposobem oznaczania zakresu własności było sadzenie drzew i żywopłotów. Od XIX wieku, ujmując rzecz w skrócie, w Europie granicami własności zajęło się państwo. Tak powstał kataster.
Na terenie Prus obowiązywała zasada stabilizacji granic znakiem naziemnym i podziemnym. Jeszcze dzisiaj można znaleźć słupy z inicjałami właścicieli (np. FVP) czy znaki podziemne w formie sześciokątnego drenu z napisem „Grenz­mark”. W katastrze własność zawsze jest określona na gruncie, a dane liczbowe i mapy są tylko zapisami „formalno-technicznymi” tego stanu. Dekret Bieruta z 1947 roku o katastrze gruntowym i budynkowym precyzował, jak ustalić granicę własności w czasach, gdy rejestr ten nie obejmował całego kraju. Wprowadzenie w roku 1955 ewidencji gruntów spowodowało na terenach, na których był już kataster, utratę ciągłości zapisów o własności (choć były rejony, w których roztropni geodeci prowadzili i kataster, i ewidencję). W ostatnich latach słowo „kataster” przywrócono do łask, zastępując nim termin „ewidencja gruntów”. Nie zmieniło to jednak stanu faktycznego, bo czyż ewidencja mogła stać się katastrem tylko z tego powodu, że dokładność zapisu powierzchni podwyższono z ara do metra kwadratowego?...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS