Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Tomasz Witkowski (Apogeo)

Geodeto, wypłyń na szerokie wody

Zintegrowane systemy inżynierii wodnej GNSS Hi-Target

Do rozwijających się dziedzin, w których z powodzeniem wykorzystywana jest satelitarna technologia pomiarowa, należy inżynieria wodna. Efektywność stosowania nawigacji satelitarnej w Polsce wzrosła jeszcze dzięki utworzeniu w 2008 roku systemu stacji referencyjnych ASG-EUPOS. Firma APOGEO oferuje profesjonalne rozwiązania Hi-Target do prac związanych z inżynierią wodną współpracujące z siecią ASG-EUPOS.

W inżynierii wodnej oraz pracach hydrograficznych stosowane są zarówno cyf­rowe echosondy (sondy ultradźwiękowe), jak i profesjonalne odbiorniki GNSS. Mogą one pracować jako oddzielne urządzenia pomiarowe, ale dzięki ich połączeniu użytkownik otrzymuje wysokiej klasy zestaw pomiarowy do gromadzenia i przetwarzania danych z obszarów wodnych. Zintegrowany system inżynierii wodnej GNSS Hi-Target oferowany przez APOGEO nadaje się do szybkiego i profesjonalnego wykorzys­tania w licznych pracach z tego zakresu:
• Tworzenie map batymetrycznych. W Polsce wiele śródlądowych dróg wodnych posiada nieaktualne i mało szczegółowe dane o ukształtowaniu dna. Brakuje m.in. oznakowania kamienistych płycizn. Powoduje to realne zagrożenie dla jednostek pływających. Konieczna jest aktualizacja zasobów map batymetrycznych.
• Nawigacja jednostki pływającej po wcześniej zaprojektowanej trasie pozwala na uzyskanie profilu podłużnego oraz przekrojów poprzecznych dna zbiornika. Informacje te mogą być wykorzystane do regulacji rzek lub zbiorników, badania kształtu dna czy obliczeń objętości mas wodnych.
• Posiadając model zaprojektowanego kształtu dna zbiornika wodnego, użytkownik jest w stanie szybko i precyzyjnie wykonać prace pogłębiarskie z użyciem refulerów.
• Prace hydrotechniczne m.in. przy: palowaniu w środowisku wodnym, układaniu rurociągów na dnie zbiorników, zbieraniu danych GIS, pomiarach rozpoznawczych czy tworzeniu projektów hydrograficznych...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS