Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Jerzy Królikowski

Innowacje Made in China

Produkty firmy CHC na polskim rynku

Kiedyś chiński sprzęt pomiarowy postrzegany był jako tandeta. Teraz geodeci kojarzą go z tanimi, acz przyzwoitymi kopiami zachodnich konkurentów, a dzięki firmie CHC wkrótce może stać się synonimem innowacyjności.

Spółka CHC powstała w 2003 roku w Szanghaju. Założyła ją grupka chińskich studentów wykształconych na renomowanych zachodnich uczelniach (np. uniwersytetach Stanforda i Nottingham), którzy po zakończeniu edukacji postanowili wrócić do ojczyzny. Pierwszy odbiornik satelitarny marki CHC trafił na lokalny rynek na początku 2004 roku. Po kilku latach spółka zdecydowała się zawalczyć o klientów zagranicznych, a jej produkty wyjątkowo dobrze przyjęły się na polskim rynku. Świadczy o tym fakt, że wyłączny krajowy dystrybutor produktów CHC, firma GPS.PL z Krakowa, już drugi rok z rzędu otrzymał tytuł najlepszego sprzedawcy w Europie. Pozycję tę jeszcze bardziej umocniło zeszłoroczne zamówienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dostawę 187 odbiorników. Po dość burzliwej procedurze przetargowej ARiMR zdecydowała się na zakup 186 GIS-owych modeli CHC X20-B i jednego geodezyjnego CHC X90-E. Chińską spółkę z Polską wiąże również to, że właśnie u nas (a konkretnie w Centrum Geomatyki Stosowanej WAT) odbiornik RTK tej marki przeszedł pierwszą walidację zgodnie z normami ISO.
Ostatnio CHC coraz rzadziej korzysta z software’u i hardware’u zachodnich, renomowanych producentów. Zamiast tego próbuje wdrażać własne pomysły na odbiorniki satelitarne. Co istotne, chrzest bojowy przechodzą one w rękach polskich użytkowników...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS