Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Komisja Zwyczajna PTG: Urszula Zielińska (przewodnicząca), Adam Wójcik, Jarosław Formalewicz

Decyzja rzadko, tylko gdy zasadna

Opinia Komisji Zwyczajnej ds. trybu wprowadzania zmian danych ewidencyjnych wynikających z opracowań geodezyjnych przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powołanej przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, część I

Kodeks postępowania administracyjnego wyróżnia dwie zasadnicze grupy prawnych form działania organów administracji publicznej:
1. administracyjne postępowanie ogólne (jurysdykcyjne);
2. uproszczone postępowanie o charakterze administracyjnym prowadzone w toku czynności materialno-technicznej.
Władcze rozstrzyganie spraw indywidualnych przez organy administracji publicznej – co do zasady – odbywa się w postępowaniu administracyjnym ogólnym, zmierzającym do wydania decyzji administracyjnej. W postępowaniu tym szczególną rolę odgrywają czynności procesowe, których celem jest ustalenie stanu faktycznego sprawy. Obowiązek podjęcia w toku postępowania administracyjnego wszelkich niezbędnych działań do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy spoczywa na organie administracji publicznej. Jest on rezultatem sformułowanej w art. 7 kodeksu postępowania administracyjnego ogólnej zasady prawdy obiektywnej, stanowiącej jedną z głównych zasad postępowania administracyjnego. Fundamentalną grupę czynności postępowania administracyjnego stanowią ponadto czynności dowodowe. Do czynności tych zalicza się w szczególności oględziny, ekspertyzy, przesłuchanie świadków, przesłuchanie biegłych oraz przesłuchanie stron.
Administracja publiczna może w sprawach indywidualnych działać nie tylko przez wydawanie aktów administracyjnych. Wiele doniosłych prawnie spraw jednostki jest bowiem załatwianych przez podejmowanie czynności materialno-technicznych, których typowymi przykładami będą: wpisanie osoby fizycznej do ewidencji ludności i potwierdzenie tego w dokumencie tożsamości czy wciągnięcie do ewidencji osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Odróżnienie przypadków, w których administracja publiczna musi wydać akt administracyjny indywidualny, od innych (tj. takich, gdy musi działać czy to w formie czynności materialno-technicznych, czy też podejmując czynnoś­ci cywilnoprawne, czy wreszcie gdy może jedynie stosować działania niewładcze – prowadząc akcję informacyjną lub przekonując do pewnych działań), następuje na podstawie przepisów prawa obowiązującego.
Analiza obowiązujących przepisów prawa, a także liczne orzecznictwo sądowoadministracyjne pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że taką czynnością materialno-techniczną jest także aktualizacja operatu ewidencyjnego, o której mowa w § 45 ust. 1 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU z 2001 r. nr 38, poz. 454)...

Pełna treść opinii w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS