Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Jerzy Królikowski

Przeszłość miasta w 3D

O wizualizacji historycznego wyglądu Lublina w środowisku GIS

Lublin jest pierwszym polskim miastem, którego trójwymiarową wizualizację historycznego wyglądu można obejrzeć w środowisku GIS. A wszystko to dzięki dotacji z resortu kultury i wysiłkowi jednego z lubelskich… teatrów!

Mowa tu o Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. Ta samorządowa instytucja powołana w 1992 roku początkowo zajmowała się – zgodnie z nazwą – działalnością teatralną. Z biegiem czasu twórcy ośrodka zaczęli coraz bardziej koncentrować się na przedsięwzięciach społecznych i edukacyjnych, często mało związanych ze sztuką. Szczególnie mocno zaangażowali się w upowszechnianie wiedzy o przeszłości Lublina, również z zastosowaniem nowoczesnych środków przekazu. Z okazji 700. rocznicy lokacji miasta na prawie magdeburskim postanowili przekazać tę wiedzę internautom w formie, jaką nie dysponuje jeszcze żadne polskie muzeum czy samorząd. Tak powstał projekt Lublin 2.0.

Głównym elementem są cztery makiety miasta prezentujące jego wygląd w różnych okresach. Od 24 stycznia można je przeglądać na stronie ośrodka (http://teatrnn.pl/przewodniki) za pośrednictwem interfejsu programis­tycznego Google Earth API. Dzięki jego wykorzystaniu dane wyświetlane na tle współczesnych wysokorozdzielczych zdjęć lotniczych można oglądać w trzech wymiarach, z dowolnej perspektywy. By uzyskać dostęp do nich, należy zainstalować wtyczkę Google Earth Plug-in...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS