Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Kazimierz Bęcek

Model ASTER-2

Najnowszy numeryczny obraz powierzchni Ziemi

W połowie października 2011 r. udostępniona została druga wersja (dalej ASTER-2) numerycznego modelu lądów naszej planety znanego jako ASTER GDEM. Posiada ona według twórców cechy przydatne do zastosowań w nauce i w praktyce.

ASTER to akronim nazwy instrumentu (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) zainstalowanego na pokładzie amerykańskiego satelity Terra, którego misja rozpoczęła się w 1999 r. ASTER jest urządzeniem teledetekcyjnym przeznaczonym do zbierania danych o powierzchni naszej planety za pośrednictwem pasma widzialnego i bliskiej podczerwieni. Pozwala również na pozyskiwanie stereopar niezbędnych do opracowania numerycznego modelu terenu (DEM). Obrazy tworzące stereopary wykonywane są z tej samej orbity w podczerwieni w odstępie około 55 sekund. Możliwe jest to dzięki dwóm kamerom z osiami optycznymi zorientowanymi odpowiednio w kierunku nadiru i w stronę przeciwną do kierunku ruchu satelity (rys. 1).

Pierwsza wersja ASTER GDEM została upubliczniona w końcu czerwca 2009 r. Było to niezwykłe osiągnięcie, gdyż dane pokrywały lądy prawie całej planety z rozdzielczością około 30 m, czyli trzykrotnie lepszą niż w przypadku globalnego DEM zwanego SRTM [1]. Do sierpnia 2011 r. specjalistom zajmującym się badaniami powierzchni Ziemi udostępniono przeszło 5,8 mln plików ASTER. Niestety, pierwsza wersja nie była doskonała pod względem dokładnoś­ci, zawierała również wiele „pus­tych” pikseli i przekłamań. Podjęto starania mające na celu przygotowanie drugiej wersji ASTER o znacznie lepszych parametrach. Powołano zespół roboczy pod auspicjami Ministerstwa Ekonomii, Handlu i Przemysłu Japonii (METI) oraz amerykańskiej Agencji do Badania Przestrzeni Kos­micznej (NASA). Wynikiem prac rozpoczętych w drugiej połowie 2009 r. jest właśnie ASTER-2. Nowy model powstał z około półtora miliona obrazów, które pozyskano od początku misji Terra do sierpnia 2010 r. [5]. Obliczenia przeprowadzono przy wykorzystaniu ulepszonego algorytmu. Nowa wersja w znacznym stopniu pozbawiona została również „grubych” błędów oraz przekłamań...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS