wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Kazimierz Bęcek

Model ASTER-2

Najnowszy numeryczny obraz powierzchni Ziemi

W połowie października 2011 r. udostępniona została druga wersja (dalej ASTER-2) numerycznego modelu lądów naszej planety znanego jako ASTER GDEM. Posiada ona według twórców cechy przydatne do zastosowań w nauce i w praktyce.

ASTER to akronim nazwy instrumentu (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) zainstalowanego na pokładzie amerykańskiego satelity Terra, którego misja rozpoczęła się w 1999 r. ASTER jest urządzeniem teledetekcyjnym przeznaczonym do zbierania danych o powierzchni naszej planety za pośrednictwem pasma widzialnego i bliskiej podczerwieni. Pozwala również na pozyskiwanie stereopar niezbędnych do opracowania numerycznego modelu terenu (DEM). Obrazy tworzące stereopary wykonywane są z tej samej orbity w podczerwieni w odstępie około 55 sekund. Możliwe jest to dzięki dwóm kamerom z osiami optycznymi zorientowanymi odpowiednio w kierunku nadiru i w stronę przeciwną do kierunku ruchu satelity (rys. 1).

Pierwsza wersja ASTER GDEM została upubliczniona w końcu czerwca 2009 r. Było to niezwykłe osiągnięcie, gdyż dane pokrywały lądy prawie całej planety z rozdzielczością około 30 m, czyli trzykrotnie lepszą niż w przypadku globalnego DEM zwanego SRTM [1]. Do sierpnia 2011 r. specjalistom zajmującym się badaniami powierzchni Ziemi udostępniono przeszło 5,8 mln plików ASTER. Niestety, pierwsza wersja nie była doskonała pod względem dokładnoś­ci, zawierała również wiele „pus­tych” pikseli i przekłamań. Podjęto starania mające na celu przygotowanie drugiej wersji ASTER o znacznie lepszych parametrach. Powołano zespół roboczy pod auspicjami Ministerstwa Ekonomii, Handlu i Przemysłu Japonii (METI) oraz amerykańskiej Agencji do Badania Przestrzeni Kos­micznej (NASA). Wynikiem prac rozpoczętych w drugiej połowie 2009 r. jest właśnie ASTER-2. Nowy model powstał z około półtora miliona obrazów, które pozyskano od początku misji Terra do sierpnia 2010 r. [5]. Obliczenia przeprowadzono przy wykorzystaniu ulepszonego algorytmu. Nowa wersja w znacznym stopniu pozbawiona została również „grubych” błędów oraz przekłamań...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS