Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Jerzy Przywara

Sprawy biegłego R. ciąg dalszy

Opisana w GEODECIE z ubiegłego roku (8/2011) sprawa biegłego sądowego z zakresu geodezji i kartografii Wojciecha R. nabiera rumieńców, angażując coraz wyższe instancje. Wydumany problem stołecznych urzędników nadal jednak czeka na sądowe rozstrzyg­nięcie i nie wiadomo, kiedy znajdzie swój finał.

Przypomnijmy, ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w Warszawie odmówił na początku czerwca 2011 r. przyjęcia zgłoszenia pracy geodezyjnej (mapy do celów sądowych) wykonywanej na zlecenie sądu okręgowego przez biegłego sądowego Wojciecha R. Powodem takiego stanowiska były wnioski zawarte w opiniach prawnych wykonanych na zamówienie Biura Geodezji i Katastru przez prawników stołecznego ratusza. Pytanie postawione im przez kierownictwo BGiK brzmiało: „Czy bieg­ły powołany przez sąd może realizować prace geodezyjne podlegające zgłoszeniu w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej”. Wątpliwości budził artykuł 11 Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówiący, że „Prace geodezyjne i kartograficzne wykonują podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac”.

Wopinii z marca 2011 r. specjalis­ta z Zespołu Radców Prawnych BGiK po przeanalizowaniu: ustawy Pgik, ustawy o swobodzie działalnoś­ci gospodarczej, kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu postępowania karnego, a także Prawa o ustroju sądów powszechnych, doszedł do dość oryginalnego wniosku – geodeta pragnący być biegłym musi wcześniej założyć sobie firmę. Jest on odmienny nie tylko od tego, co twierdzi biegły R. czy GGK, ale i tego, co mówią Rzecznik Praw Obywatelskich, MSWiA, Ministerstwo Sprawiedliwości czy prawomocne wyroki sądów...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS