wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Jerzy Przywara

Sprawy biegłego R. ciąg dalszy

Opisana w GEODECIE z ubiegłego roku (8/2011) sprawa biegłego sądowego z zakresu geodezji i kartografii Wojciecha R. nabiera rumieńców, angażując coraz wyższe instancje. Wydumany problem stołecznych urzędników nadal jednak czeka na sądowe rozstrzyg­nięcie i nie wiadomo, kiedy znajdzie swój finał.

Przypomnijmy, ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w Warszawie odmówił na początku czerwca 2011 r. przyjęcia zgłoszenia pracy geodezyjnej (mapy do celów sądowych) wykonywanej na zlecenie sądu okręgowego przez biegłego sądowego Wojciecha R. Powodem takiego stanowiska były wnioski zawarte w opiniach prawnych wykonanych na zamówienie Biura Geodezji i Katastru przez prawników stołecznego ratusza. Pytanie postawione im przez kierownictwo BGiK brzmiało: „Czy bieg­ły powołany przez sąd może realizować prace geodezyjne podlegające zgłoszeniu w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej”. Wątpliwości budził artykuł 11 Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówiący, że „Prace geodezyjne i kartograficzne wykonują podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac”.

Wopinii z marca 2011 r. specjalis­ta z Zespołu Radców Prawnych BGiK po przeanalizowaniu: ustawy Pgik, ustawy o swobodzie działalnoś­ci gospodarczej, kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu postępowania karnego, a także Prawa o ustroju sądów powszechnych, doszedł do dość oryginalnego wniosku – geodeta pragnący być biegłym musi wcześniej założyć sobie firmę. Jest on odmienny nie tylko od tego, co twierdzi biegły R. czy GGK, ale i tego, co mówią Rzecznik Praw Obywatelskich, MSWiA, Ministerstwo Sprawiedliwości czy prawomocne wyroki sądów...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS