wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2012, Nr 2 (201) |


• Bałagan w hydrografii • Rozmowa z Adamem Mencwalem z zarządu Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska • Geodezyjne porządki w Krakowie, część II • Wywiad z Urszulą Marszałek-Michalską, pierwszą kobietą mierniczym górniczym w Australii • Zmiany w EGiB: decyzja rzadko, tylko gdy zasadna • Ochrona danych przestrzennych ...

powrót

Piotr Banasik, Kazimierz Bujakowski, Maria Kolińska, Dorota Michalik, Jolanta Nowak

Geodezyjne porządki w Krakowie

Artykuł recenzowany: Konwersja zasobu geodezyjnego i kartograficznego miasta Krakowa do obowiązujących układów współrzędnych i wysokości, część II

W Krakowie prace związane z przejściem danych zgromadzonych w powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym z Układu Lokalnego Krakowskiego do układu 2000 były prowadzone wieloetapowo. W pierwszej kolejności zmodernizowano i przygotowano osnowę geodezyjną w układzie 2000 oraz przekształcono dane z postaci analogowej do postaci cyfrowej. Ostatecznie została wykonana transformacja bazy danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego obejmująca pełną treść mapy zasadniczej, w tym nakładek: mapy ewidencyjnej, mapy technicznego uzbrojenia terenu, wysokościowej oraz realizacyjnej ZUDP do układu 2000.

W latach 2005-08 na terenie Krakowa realizowano prace związane z aktualizacją szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy. Miasto posiadało poziomą osnowę geodezyjną III klasy założoną w 1994 r. i składającą się z 5073 punktów. Od tamtej modernizacji upłynęło ponad 10 lat, na terenie rozwijającego i rozbudowującego się miasta powstawało wiele inwestycji. W związku z tymi pracami stan osnowy uległ znacznemu pogorszeniu. Na terenie Krakowa działa systematycznie kilkaset firm geodezyjnych. Z informacji uzyskiwanych od tych jednostek wynikało, że 30--40% znaków osnowy poziomej zostało zniszczonych, poza tym w wielu przypadkach pojawiły się problemy z wizurami. Wykonawcy prac geodezyjnych sygnalizowali trudnoś­ci w dostępie do wystarczającej liczby punktów osnowy geodezyjnej, zaś w ośrodku dokumentacji obserwowano znaczne pogorszenie jakości operatów przekazywanych do kontroli. Zdecydowaną większość pomiarów geodeci realizowali metodami klasycznymi, przy użyciu dalmierzy lub tachimetrów elektronicznych, a w pojedynczych przypadkach z wykorzystaniem techniki GPS. W związku z powyższym podjęto decyzję o modernizacji osnowy na terenie miasta. Ograniczone środki finansowe, jakie mogły być przeznaczone na ten cel w rocznych budżetach, sprawiły, że prace wykonywane były etapowo od 2005 roku.
W ich wyniku na terenie Krakowa założono i zmodernizowano ok. 3400 punktów; powstała dwufunkcyjna szczegółowa osnowa pozioma III klasy. Współrzędne obliczono w dotychczasowym układzie lokalnym oraz w układach 1965 i 2000, a wysokoś­ci w dotychczasowym układzie Amsterdam i Kronsztadt86...

więcej

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS