wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2012, Nr 1 (200) |


• Geodezyjne porządki w Krakowie (artykuł recenzowany, cz. I) • Plusy i minusy 2011 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Szkody w geodezji • O geodezji na antypodach mówi dr Tadeusz Jasiński • Czas na geoportale 3D • Kilka uwag do rozporządzenia ws. standardów technicznych • Atlas świata A.H. Jaillota ...

powrót

Anna Wardziak

Znika problem VAT

Seminarium podsumowujące XXXV Konkurs Jakości Prac Scaleniowych, Falenty, 8-9 grudnia

Za najistotniejszą zmianę w funkcjonowaniu instytucji scaleń gruntów w 2011 r. zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Ziemią w MRiRW Jerzy Kozłowski uznał wejście w życie 21 wrześ­nia nowelizacji ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Miała ona na celu przede wszystkim umożliwienie wykorzystania środków unijnych również na zagospodarowanie poscaleniowe.

Wcześniej przepisy podatkowe nie pozwalały traktować zagospodarowania poscaleniowego jako integralnej części scalenia. Stąd powstał problem 22% podatku VAT, który urzędnicy unijni uznali w PROW za koszt niekwalifikowany, jeśli beneficjentem pomocy był organ władzy publicznej. – Nowelizacja przesądziła o tym, że postępowanie scaleniowe, wymienne oraz zagospodarowanie poscaleniowe wykonuje starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej finansowane ze środków budżetu państwa – podkreślił Kozłowski.

W nowelizacji nie rozstrzygnięto natomiast kwestii tzw. scaleń infrastrukturalnych związanych z inwestycjami, takimi jak budowa dróg czy sieci przesyłowych, które dezorganizują rolniczą przestrzeń produkcyjną. Jedynie w przypadku budowy autostrad regulują to porozumienia marszałków województw z GDDKiA, która prace finansuje. Prawdopodobnie zajdzie więc konieczność kolejnej nowelizacji poprzez określenie innych niż GDDKiA podmiotów do partycypowania w kosztach scalenia i zagospodarowania poscaleniowego. Dyrektor Kozłowski podkreślił, że jeśli jednostka budująca wał przeciwpowodziowy zdezorganizuje rolniczą przestrzeń produkcyjną, powinna również finansować niezbędne prace scaleniowe w otoczeniu wału...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS