Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2012, Nr 1 (200) |


• Geodezyjne porządki w Krakowie (artykuł recenzowany, cz. I) • Plusy i minusy 2011 dla wydarzeń w branży geodezyjnej i pokrewnych • Szkody w geodezji • O geodezji na antypodach mówi dr Tadeusz Jasiński • Czas na geoportale 3D • Kilka uwag do rozporządzenia ws. standardów technicznych • Atlas świata A.H. Jaillota ...

powrót

Jerzy Królikowski

Skok w trzeci wymiar

Czas na geoportale 3D

Urzędowe geoportale w ciągu kilku lat stały się niemal tak powszechne, jak strony internetowe. Żeby się wybić spośród tysięcy sztampowych serwisów mapowych, można teraz zainwestować w trzeci wymiar. Tylko czy warto?

Zalety wizualizacji danych przestrzennych w trzech wymiarach są powszechnie znane. Jest to sposób prezentacji nie tylko bardziej efektowny, lecz pozwalający również dużo lepiej rozumieć i interpretować skomplikowane zbiory. Nic więc dziwnego, że każdy liczący się producent desktopowego oprogramowania GIS-owego wprowadził już do swoich produktów narzędzia 3D. Co istotne, są one dostępne m.in. w darmowych aplikacjach, takich jak Google Earth, ArcGIS Explorer czy Microdem. Jednak mimo że w ostatnich latach geoportale rosną jak grzyby po deszczu, a eksperci wieszczą zmierzch desktop GIS, trójwymiarowe serwisy mapowe wciąż pozostają rzadkością. Dlaczego?

Jednym z pierwszych i z pewnością najbardziej znanym rozwiązaniem tego typu jest francuski Geoportail, o którym wyczerpująco pisaliśmy w GEODECIE 2/2009. Witryna ruszyła w 2006 roku, a wersja 3D – pod koniec 2007 roku, co pokazuje, jak młoda jest to technologia. Serwis opracowano dla francuskiego Narodowego Instytutu Geograficznego (IGN) w technologii firmy Skyline. By z niego skorzystać, należy pobrać darmową wtyczkę TerraExplorer, dzięki której witryna powinna działać we wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach. Jest to najstarszy trójwymiarowy geoportal, ale jego możliwości są często dużo lepsze niż w nowszych serwisach. Dane ładują się szybko, i – co istotne – są wyświetlane w czytelnej formie, a poruszanie się po mapie jest niemal równie płynne jak w popularnej aplikacji Google Earth. Na pochwałę zasługuje także udostępnienie podstawowych narzędzi do analizy danych (np. do mierzenia odległości czy powierzchni) oraz możliwość wyświetlania wielu warstw w 3D (zdjęć satelitarnych, map topograficznych, modeli budynków, a nawet modelu batymetrycznego)...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS