Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2011, Nr 12 (199) |


• O biciu głową w mur mówi wiceprezes GIG Rafał Piętka • Tezy do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego przedstawia prezes GIG Bogdan Grzechnik • Jeszcze jedna próba, czyli dlaczego należy powołać samorząd zawodowy • Wizja GIS według Bentley Systems • Zestawienie przeglądarek danych przestrzennych • Analiza ...

powrót

Konrad Eckes

30. rocznica strajku w AGH

Najpierw był dźwięk tłuczonych szyb, potem wszystkich wyrzucono z budynku i ustawiono w szpaler. Komunistyczne władze nie przebierały w środkach, by spacyfikować strajk naukowców w Akademii Górniczo-Hutniczej. O wydarzeniach grudnia 1981 roku musimy pamiętać.

Każdy, kto chociaż raz przed rokiem 2008 odwiedził budynek Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie, zwrócił zapewne uwagę na zajmującą dwie kondygnacje wielką salę ćwiczeń o wymiarach 24 x 15 metrów. Starsze pokolenie studentów nazywało ją salą amfiteatralną, mimo że jedynym elementem przemawiającym za tym była okrężna galeria w połowie jej wysokości. Młodsi nazywali ją salą balową, chociaż bale odbywały się tam bardzo rzadko, częściej – tradycyjne górnicze spotkania gwarków przy okazji Barbórki. Natomiast wszystkim absolwentom pozostała w pamięci jako miejsce nauki pomiarów w czasie deszczu lub zimna. Przed 30 laty wielka sala ćwiczeń w budynku C-4 była także sceną dramatycznych wydarzeń – protestu pracowników AGH przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Był to jeden z zaledwie trzech tak dużych uczelnianych protestów w Polsce w tym czasie.
W 1980 roku w naszym niedemokratycznym wówczas kraju powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Od początku był on wielkim ruchem społecznym walczącym o przemiany gospodarcze i swobody obywatelskie. Władze zaskoczone skalą ruchu ulegały niektórym żądaniom związku i godziły się na ustępstwa. Jednak w ideologicznych założeniach komunistów nie było miejsca dla podmiotowości społeczeństwa. Przez cały rok 1981 pozorowano więc dialog z „Solidarnością”, a jednocześnie pod presją Związku Radzieckiego i jego sprzymierzeńców z obozu państw komunistycznych trwały przygotowania do ponownego przejęcia totalitarnej władzy nad społeczeństwem...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS