Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2011, Nr 11 (198) |


• GUGiK Amigo Societas – MSWiA kontroluje nadawanie uprawnień zawodowych • Test odbiornika GPS L1 • Rozmowa o budowie GIS z dr. Marcinem Guzikiem z TPN • Narodowy Instytut Dziedzictwa wdraża INSPIRE • 60 lat Wojskowego Centrum Geograficznego • GIS z klocków: oprogramowanie open source w budowie SIP • ...

powrót

Jerzy Przywara

GUGiK Amigo Societas

Kiedy w marcu tego roku poseł Wiesław Szczepański zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji z interpelacjami w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, nikt chyba nie przypuszczał, jak poważne skutki to wywoła.

Efektem poselskiego wystąpienia była kontrola doraźna przeprowadzona w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii przez MSWiA w dniach od 18 kwietnia do 29 czerwca br. Opub­likowane właśnie przez ministerstwo wystąpienie pokontrolne jest druzgocące dla GUGiK i Stowarzyszenia Geodetów Polskich, które postępowania egzaminacyjne organizowało. Nieprawidłowości, o których od lat szeptano po kątach, wyszły wreszcie na światło dzienne. Szkoda, że trzeba było aż ministerialnych kontrolerów, żeby stało się jasne, jak patologiczny układ większość z nas milcząco akceptowała.
W swych interpelacjach poseł Szczepański (Sojusz Lewicy Demokratycznej) poprosił o wyjaśnienie spraw dotyczących organizacji egzaminów na uprawnienia zawodowe, w tym: podstaw prawnych regulujących organizację egzaminów i relacje pomiędzy GUGiK i SGP, kosztów organizowania egzaminów, przychodów Stowarzyszenia Geodetów Polskich z tytułu organizacji egzaminów, wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej. Odpowiedź, jakiej udzielił 21 kwietnia ówczesny wiceminister SWiA Tomasz Siemoniak, wskazywała, że sprawa jest „rozwojowa”. Między wierszami można było wyczytać, że wątpliwości posła są uzasadnione, a zapowiedziana przez Siemoniaka kontrola tylko je potwierdziła.

• Bez podstawy prawnej
Kontrola objęła lata 2006-10, kiedy urzędem kierowali kolejno główni geodeci kraju: Jerzy Albin, Wiesław Potrapeluk i Jolanta Orlińska, choć początki „współpracy” między GUGiK i SGP przy organizacji egzaminów sięgają 1984 roku (funkcję GGK pełnił wtedy Zdzisław Adamczewski). Ramy tej współpracy regulują (według wiceprezesa GUGiK Jacka Jarząbka) porozumienia pomiędzy urzędem i SGP zawarte w czerwcu 1991 roku (GGK był wtedy Remigiusz Piotrowski), a następnie w czerwcu 2002 roku (GGK był wówczas Jerzy Albin). Czego dopatrzyli się ministerialni kontrolerzy?
Jak wynika z wystąpienia pokontrolnego, ministerstwo zanegowało opinię GGK Jolanty Orlińskiej, że obsługa przez SGP procesu nadawania uprawnień zawodowych wpisuje się w treść ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Mocno naciągana i wymyślona chyba na potrzeby kontroli wydaje się lansowana przez GGK teoria, że nadawanie uprawnień to sfera działań pub­licznych (art. 4 ust. 1 pkt 11, 12 i 26), do której należy działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, rozwój techniki, wynalazczości i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych, a także działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami. W jaki sposób egzaminy na uprawnienia miałyby wpływać na przykład na rozwój techniki czy integracji europejskiej, trudno dociec.
Kontrolerzy nie zgodzili się także z wyjaśnieniami wiceprezesa GUGiK, że artykuł 7a pkt 10 Prawa geodezyjnego i kartograficznego ustanawia wymóg współpracy GGK z samorządami i organizacjami geodetów i kartografów w sprawach związanych z nadawaniem uprawnień zawodowych oraz prowadzeniem rejestru osób uprawnionych. Punkt ten mówi, że: główny geodeta kraju wykonuje zadania określone w ustawie, a w szczególności: nadaje uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii, prowadzi rejestr osób uprawnionych oraz współpracuje z samorządami i organizacjami zawodowymi geodetów i kartografów. Tylko tyle i nic więcej. Jak więc słusznie zauważono we wnioskach, przepis ten nie wskazuje na możliwość powierzenia organizacji (typu SGP) realizacji zadań ustawowo przypisanych do GGK.
Co więcej, kontrolerzy podkreślili, że obecnie obowiązujące przepisy nie dają możliwości powierzania prowadzenia postępowań kwalifikacyjnych organizacjom społeczno-zawodowym ani żadnym innym podmiotom, odpowiedzialny za ich organizację jest GUGiK. Ponadto stwierdzili, że rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w sprawie sposobu, trybu i szczegółowych warunków nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, na podstawie którego od maja 2003 roku działała Komisja Kwalifikacyjna, utraciło moc rok później, czyli w maju 2004 roku. To znaczy, że przez siedem lat Komisja korzystała z regulaminu, który nie miał obowiązującej podstawy prawnej...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS