Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2011, Nr 10 (197) |


• Intergeo 2011: coraz mniej geodezji w geodezji • Geodeci na Sejm! • GIS w GUS – innowacyjne metody zbierania i prezentacji danych statystycznych • Kulisy BARI, czyli wyprawy geodetów z AGH w Krakowie (cz. II) • Przyjęcie zewnętrznych granic do podziału nieruchomości • 140 lat Katedry Geodezji na Politechnice ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Co miał na myśli ustawodawca?

Przyjęcie zewnętrznych granic do podziału nieruchomości

Zasady i tryb administracyjnego postępowania o podział nieruchomości regulują przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami [DzU z 2010 r., nr 102, poz. 651, art. 92-100], zwanej dalej ugn. Przedmiotem postępowania podziałowego jest zatwierdzenie w formie decyzji administracyjnej projektu podziału nieruchomości, tj. zatwierdzenie geodezyjnego (ewidencyjnego) wydzielenia w ramach jednej działki ewidencyjnej większej liczby działek ewidencyjnych.
Jednym z istotnych elementów tego postępowania, choć marginalizowanym w piśmiennictwie, jest procedura przyjęcia granic zewnętrznych nieruchomości objętej wnioskiem. To osobliwy, niejako techniczny, etap postępowania prowadzony na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości [DzU z 2004 r., nr 268, poz. 2663], zwanego dalej rozporządzeniem.
Po zgłoszeniu pracy w PODGiK i otrzymaniu materiałów geodeta dokonuje przyjęcia granic zewnętrznych nieruchomości podlegającej podziałowi. Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia przyjęcie granic następuje w wyniku badania:
1. księgi wieczystej nieruchomości oraz innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości,
2. danych wykazanych w katastrze nieruchomości.
W przypadku stwierdzenia niezgodnoś­ci danych katastralnych z danymi wykazanymi w księdze wieczystej (KW) i dokumentach odzwierciedlających stan prawny granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych wykazanych w tych dokumentach. Jeżeli nieruchomość nie ma urządzonej KW oraz tychże dokumentów, granice przyjmuje się na podstawie danych wykazanych w katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków, EGiB). W tym ostatnim przypadku – według rozporządzenia – o czynnoś­ciach przyjęcia granic zawiadamia się właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości podlegającej podziałowi oraz właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiadujących, a w przypadku braku danych o tych osobach – osoby władające tymi nieruchomoś­ciami. Do zawiadomień stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zawiadomień w postępowaniu o rozgraniczenie nieruchomości, przy czym rozporządzenie nie odsyła wprost do odpowiedniego stosowania konkretnych przepisów zawartych w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik). Posługuje się jedynie niedookreślonym normatywnie lakonicznym odesłaniem...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS