Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2011, Nr 10 (197) |


• Intergeo 2011: coraz mniej geodezji w geodezji • Geodeci na Sejm! • GIS w GUS – innowacyjne metody zbierania i prezentacji danych statystycznych • Kulisy BARI, czyli wyprawy geodetów z AGH w Krakowie (cz. II) • Przyjęcie zewnętrznych granic do podziału nieruchomości • 140 lat Katedry Geodezji na Politechnice ...

powrót

Karol Szeliga

e-Komasator

Potrzebna transformacja sposobu myślenia i odpowiednia technologia

Widok Polski z samolotu urzeka pięknem mozaiki różnokolorowych poletek o niewiarygodnym rozdrobnieniu. W 20-leciu międzywojennym ten malowniczy krajobraz został „zeszpecony” na 5 milionach hektarów na skutek scalenia gruntów dokonanego techniką opartą na parcianej taśmie i liczydłach. W dobie komputerów, dalmierzy i GPS w latach 2001-10 wykonano 88 179 ha scaleń, co oznacza, iż obecnie tempo tych prac jest 30-krotnie niższe. A potrzeby są porównywalne.

Niestety, ten malowniczy widok to zarazem ponury obraz naszego rolnictwa, jego zacofania oraz niedowładu państwa. Znaczną część odpowiedzialności za ten stan rzeczy ponosi również nauka, w szczególności szkolnictwo akademickie. Jednym z przejawów patologii w nauce jest wyzbycie się poczucia odpowiedzialnoś­ci za gospodarkę. W świetle doktryny gospodarki opartej na wiedzy Polska znalazła się w sytuacji kuriozalnej: mamy rozdział gospodarki od nauki.
Zastój ten sprawił, że nie potrafimy np. wykorzystać scalania gruntów do rozwiązywania problemów wynikających z realizacji dużych inwestycji liniowych. A trudno sobie wyobrazić równie skuteczną metodę zapobiegania negatywnym dla rolnictwa skutkom budowy autostrad, jak poprzedzające ją scalanie gruntów. Równie trudno wyobrażalny jest sposób pozyskiwania gruntów pod budowę autostrad dorównujący racjonalności i efektywności techniki scaleniowej, która – prawdopodobnie jako jedyna – daje możliwość pozyskiwania gruntów w trybie przetargowym w pasie o szerokości jednego-dwóch kilometrów. Niestety, opisany powyżej zastój eliminuje naszą profesję z wykorzystywania scaleń w tych celach. Nie można bowiem realizować dziś tego techniką XIX-wieczną, tak pieczołowicie konserwowaną przez sprawców tego stanu rzeczy...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS