Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2011, Nr 10 (197) |


• Intergeo 2011: coraz mniej geodezji w geodezji • Geodeci na Sejm! • GIS w GUS – innowacyjne metody zbierania i prezentacji danych statystycznych • Kulisy BARI, czyli wyprawy geodetów z AGH w Krakowie (cz. II) • Przyjęcie zewnętrznych granic do podziału nieruchomości • 140 lat Katedry Geodezji na Politechnice ...

powrót

Jerzy Królikowski

Cyfrowy mętlik

Międzynarodowe targi Intergeo, Norymberga, 27-29 września

W ostatnich latach Intergeo przyzwyczaiło nas do licznych fascynujących innowacji i nieszablonowych pomysłów na
biznes. W tym roku było ich zdecydowanie mniej. Czy to oznacza, że w szeroko rozumianej geodezji nie da się już wymyślić żadnych ciekawych produktów?

Nie wróżę tu bynajmniej kryzysu. Jeśli kondycję branży mierzyć liczbą wystawców, to tegoroczne targi pobiły kolejny rekord. Stoisk było 527, czyli o kilkanaście więcej niż w zeszłym roku, i zajęły one 2,8 ha, czyli 8% powierzchni więcej niż w Kolonii. Z drugiej strony nieco zawiodła publiczność (przybyło 16 tys. gości zamiast 17,5 tys.), ale to zapewne wina kiepskiego (jak na Niemcy) dojazdu do Norymbergi. O dobrej kondycji światowego rynku geodezyjnego świadczyć może także bardzo duża liczba nowości – jeden dzień to za mało, by choćby pobieżnie się z nimi zapoznać. Przyznać jednak trzeba, że spora ich część okazała się klonami innych marek albo nieznacznie udoskonalonymi lub uproszczonymi modelami
swoich starszych braci.

Jeśli chodzi o nowości najbardziej interesujące przeciętnego geodetę, czyli tachimetry i odbiorniki GNSS, to w Norymberdze działo się niewiele. Bodaj najciekawszą innowacją był odbiornik geodezyjny Ashtech ProMark 800. Oferuje on zupełnie nową technologię Z-Blade, która najprawdopodobniej jako pierwsza na świecie pozwoli w pełni korzystać z zalet budowanych z trudem systemów nawigacji satelitarnej.
Intrygującym, choć równocześnie niszowym wynalazkiem jest antena do stacji referencyjnych Topcon PN-A5 (patrz okładka). Jest ona alternatywą dla popularnych urządzeń typu choke-ring, których zasadniczą wadą jest kiepskie eliminowanie efektu wielodrożności przy korzystaniu z kilku częstotliwości jednocześnie. Według inżynierów Topcona problem ten można rozwiązać, stosując wypustki zamontowane na półkuli zamiast koncentrycznych pierścieni o jednakowej wysokości (dostosowanej do długości konkretnej fali).

Jak na lekarstwo było również nowych i jednocześnie innowacyjnych tachimetrów. Tu wymienić wypada serie Topcon IS-3 (z udoskonalonym zdalnym sterowaniem) oraz Sokkia NET-AX do monitoringu 3D i 2D, która mierzy odległości z dokładnością nawet do 0,1 mm! Z myś­lą o tego typu sprzęcie i pomiarach pod ziemią zaprojektowano kolejne ciekawe urządzenie – nasadkę żyroskopową Sokkia GYRO X, która w kilka minut wyznacza północ z dokładnością do 15˝. Poza tym zwracała uwagę duża liczba nowych tachimetrów zmotoryzowanych. Swoje modele zaprezentowały w tym roku m.in. firmy: Stonex, Pentax, oraz GeoMax.
W przypadku tachimetrów i odbiorników GNSS wiele nowego (poza dodawaniem kolejnych portów, modemów i gadżetów) zaproponować się chyba już nie da, stąd większość producentów postanowiła skupić się na oprogramowaniu pomiarowym. Bodaj najciekawszy zestaw aplikacji pokazał Topcon. Pakiet Magnet składa się – jak niemal każdy tego typu produkt – z modułu terenowego i biurowego. Tym, co go jednak wyróżnia, jest możliwość pracy zespołu pomiarowego „w chmurze” o wielkości do 500 MB oraz nadzorowanie pracy geodetów w terenie za pośrednictwem przeglądarki internetowej...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS