Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2007, Nr 1 (140) |


• Wrocław to dachy! – rozmowa ze Stefanem Dunin-Wąsowiczem i Robertem Rutkowskim z Tele Atlas Polska • Skanowanie 3D puka do drzwi • Grawimetry – wprowadzenie do grawimetrii geodezyjnej, cz. II • System GRASS – historia i podstawowe funkcje • Zestawienie radiotelefonów • Od Sasa do króla Stasia ...

powrót

Jacek Kościuk

Skanowanie 3D puka do drzwi

Niemal sześć lat temu na konferencji REMO 2000 w Szklarskiej Porębie wygłosiłem wykład inauguracyjny na temat inwentaryzacji komputerowej dla potrzeb konserwacji zabytków. Zwróciłem wówczas uwagę na zastosowanie skaningu laserowego 3D. Była to metoda stosunkowo nowa, bo stabilne rozwiązania aparaturowe pojawiły się na rynku komercyjnym zaledwie dwa lata wcześniej.

Dziś z satysfakcją mogę zakomunikować, że na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej tworzymy dwie ważne jednostki. Jedną jest Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D, organizowane przy Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki, finansowane ze środków unijnych w ramach SPO Wzrost Konkurencyjności Przemysłu. Jest ono wyposażone w sprzęt najnowszej generacji i będzie świadczyć wysoko wyspecjalizowane usługi inwentaryzacyjne. Druga jednostka to Centrum Dydaktyczne Skanowania 3D HDS powstające dzięki umowie zawartej pomiędzy Politechniką Wrocławską i firmą Leica Geosystems. Centrum posłuży do włączenia technologii skanowania laserowego do oferty dydaktycznej naszej uczelni. Znaczenie takiej jednostki naukowo-badawczej zostało dostrzeżone przez władze Wrocławia, które zamierzają dofinansować tę inicjatywę. W obu placówkach zostanie zainstalowane także oprogramowanie firmy Bentley Systems z powodzeniem wykorzystywane w dydaktyce na specjalności Ochrona Zabytków: MicroStation, Architecture, Structural, Descartes oraz CloudWorx służący do obróbki danych uzyskanych w procesie skanowania.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS