Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2007, Nr 2 (141) |


• Stan klęski żywiołowej? – wywiad z Andrzejem Skórnikiem, geodetą powiatowym w Tarnowskich Górach • Technologia wykonania ortofotomapy zniszczonej Warszawy • Artykuł recenzowany: Wojsko nie bawi się w centymetry – metody wykorzystania wysokorozdzielczych danych obrazowych w strefie działań wojennych • Królestwo ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska, Jerzy Przywara

Stan klęski żywiołowej?

Od nas, geodetów powiatowych, wszyscy żądają informacji. Nie tylko GUGiK czy ARiMR oczekują wiarygodnych i numerycznych danych, potrzebują ich również starostwo, miasto, przedsiębiorcy i obywatele. Ale skąd wziąć na to pieniądze? – zastanawia się Andrzej Skórnik, geodeta powiatowy w Tarnowskich Górach.

GEODETA: Komórka Geodety Powiatowego i Wydział Gospodarki Nieruchomościami w jednym miejscu, od progu uderzają nowoczesne wnętrza i wyposażenie. Wiele powiatów mogłoby wam pozazdrościć.
ANDRZEJ SKÓRNIK: Komputerów, ploterów, wyposażenia biurowego – z pewnością tak. Wnętrza rzeczywiście są nowoczesne i miejsca na razie nam wystarcza. Najważniejsze jednak jest to, że cała geodezja i gospodarka nieruchomościami są w jednym budynku. PODGiK w dzisiejszym kształcie istnieje od 2002 r. i dopiero wtedy mapy i część opisowa ewidencji gruntów i budynków (EGiB) znalazły się pod jednym dachem i po raz pierwszy mogliśmy się przyjrzeć dokładnie każdej ze 100 tysięcy działek w powiecie. Ale to jedna strona medalu. Teraz na wierzch wychodzi to, czego nie dopilnowano w poprzednich latach, a naszym głównym problemem stał się brak pieniędzy i czasu. Mamy bowiem rok 2007, a 2010 jest tuż-tuż. Wtedy, zgodnie z przepisami, powinna być gotowa mapa numeryczna, karty budynków i lokali, a do tego w układzie 2000. Z 64 obrębów dopiero dwa mamy w całości w formie numerycznej (warstwy działek, użytków, budynków z kartami ewidencyjnymi). Osnowa jest w fatalnym stanie, do naprawy kwalifikuje się 2/3 poziomej i cała pionowa.
GEODETA: Dlaczego osnowa jest tak zaniedbana?
ANDRZEJ SKÓRNIK: Tutaj nigdy nie było jednolitej sieci, a często rządził przypadek. Ponieważ swego czasu GOP (Górnośląski Okręg Przemysłowy) trzeba było objąć cyklicznymi pomiarami osiadań, to poza obszarem oddziaływania kopalń założono ciągi niwelacyjne (I klasy na linii Tarnowskie Góry-Lubliniec i II klasy – Gliwice-Tarnowskie Góry-Świerklaniec i Wielowieś-Kalety-Mierzęcice). Pozostałe ciągi powstawały okazyjnie, np. dla obsługi tras kolejowych czy większych inwestycji. Jedne z drugimi nie grały. Dlatego dzisiaj geodeta nie ma szans na zamknięcie niwelacji np. pomiędzy reperem w Zbrosławicach i Ożarowicach.
Raport na temat stanu naszej osnowy przekazaliśmy w końcu 2006 r. wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w Katowicach oraz nowo wybranemu głównemu geodecie kraju. Uważam bowiem, że inwentaryzacja i założenie osnowy nie powinny być finansowane z budżetu powiatu.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS