Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2007, Nr 3 (142) |


• Informatyzacja i co dalej? – rozmowa z Alicją Kulką, geodetą miejskim w Tychach • Wady i luki – uwagi do raportu NIK w sprawie wyłączania gruntów z produkcji rolnej • Sterowanie maszynami na autostradzie A1 • GPS plus DR • O wyłączaniu gruntów • GIgateway, czyli budowa metabazy po angielsku

powrót

Marek Pudło

Z GPS-em w morze

Marynarze i inżynierowie portowi posługują się dość specyficznym sprzętem nawigacyjnym. Instrumenty, w których połączono 5 sensorów GPS czy zastosowano podwójne anteny, są rzadko spotykane w geodezji.

Firmy Leica, Magellan i Trimble posiadają w swojej ofercie sprzętowej specjalne urządzenia przeznaczone do wykorzystania na wodzie. Mówiąc o tego typu zadaniach, mamy na myśli głównie szeroko pojętą nawigację jednostek pływających na otwartych akwenach. Chodzi tu również o wprowadzanie statków do portów, wykonywanie robót konserwacyjnych portów (np. pogłębianie szlaku wodnego) czy też wykonywanie pomiarów hydrograficznych.

Odbiorniki GPS stosowane na statkach to głównie sprzęt o dokładnościach metrowych, który odbiera sygnały na jednej częstotliwości. Przystosowany on jest do pracy w trybie DGPS i to zarówno z portowymi stacjami referencyjnymi, jak i systemami globalnymi (WAAS/EGNOS, MSAS, SBAS). Dobrze jest, gdy instrument współpracuje z portowym systemem korekcyjnym Beacon – drogą radiową na specjalnej częstotliwości ze stacji naziemnych oraz z boi przekazywane są poprawki DGPS, a także informacje o sile wiatru czy pływach. W Polsce działają dwie takie stacje – w Dziwnowie i na Rozewiu. Obie mają zasięg około 150 km.
Dokładności metrowe wystarczają w zupełności do nawigowania jednostką pływającą na pełnym morzu. Gdy jednak ogromny okręt zbliża się w okolice portowe, przydatna będzie zdecydowanie większa dokładność lokalizacji, a taką zapewni tryb RTK. Przeważnie na dużych obiektach pływających zamontowanych jest kilka odbiorników na różnych częściach pokładu w takich miejscach, by oprócz samej pozycji dostarczać także informacji o parametrach ruchu – przechyłach bocznych, wzdłużnych czy nurzaniu.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS