wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2007, Nr 3 (142) |


• Informatyzacja i co dalej? – rozmowa z Alicją Kulką, geodetą miejskim w Tychach • Wady i luki – uwagi do raportu NIK w sprawie wyłączania gruntów z produkcji rolnej • Sterowanie maszynami na autostradzie A1 • GPS plus DR • O wyłączaniu gruntów • GIgateway, czyli budowa metabazy po angielsku

powrót

Marek Pudło

Z GPS-em w morze

Marynarze i inżynierowie portowi posługują się dość specyficznym sprzętem nawigacyjnym. Instrumenty, w których połączono 5 sensorów GPS czy zastosowano podwójne anteny, są rzadko spotykane w geodezji.

Firmy Leica, Magellan i Trimble posiadają w swojej ofercie sprzętowej specjalne urządzenia przeznaczone do wykorzystania na wodzie. Mówiąc o tego typu zadaniach, mamy na myśli głównie szeroko pojętą nawigację jednostek pływających na otwartych akwenach. Chodzi tu również o wprowadzanie statków do portów, wykonywanie robót konserwacyjnych portów (np. pogłębianie szlaku wodnego) czy też wykonywanie pomiarów hydrograficznych.

Odbiorniki GPS stosowane na statkach to głównie sprzęt o dokładnościach metrowych, który odbiera sygnały na jednej częstotliwości. Przystosowany on jest do pracy w trybie DGPS i to zarówno z portowymi stacjami referencyjnymi, jak i systemami globalnymi (WAAS/EGNOS, MSAS, SBAS). Dobrze jest, gdy instrument współpracuje z portowym systemem korekcyjnym Beacon – drogą radiową na specjalnej częstotliwości ze stacji naziemnych oraz z boi przekazywane są poprawki DGPS, a także informacje o sile wiatru czy pływach. W Polsce działają dwie takie stacje – w Dziwnowie i na Rozewiu. Obie mają zasięg około 150 km.
Dokładności metrowe wystarczają w zupełności do nawigowania jednostką pływającą na pełnym morzu. Gdy jednak ogromny okręt zbliża się w okolice portowe, przydatna będzie zdecydowanie większa dokładność lokalizacji, a taką zapewni tryb RTK. Przeważnie na dużych obiektach pływających zamontowanych jest kilka odbiorników na różnych częściach pokładu w takich miejscach, by oprócz samej pozycji dostarczać także informacji o parametrach ruchu – przechyłach bocznych, wzdłużnych czy nurzaniu.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS