wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2007, Nr 3 (142) |


• Informatyzacja i co dalej? – rozmowa z Alicją Kulką, geodetą miejskim w Tychach • Wady i luki – uwagi do raportu NIK w sprawie wyłączania gruntów z produkcji rolnej • Sterowanie maszynami na autostradzie A1 • GPS plus DR • O wyłączaniu gruntów • GIgateway, czyli budowa metabazy po angielsku

powrót

Jerzy Gaździcki

Standardy otwarte a normy

W geomatyce powszechnie znane są specyfikacje stanowiące wynik prac zasłużonej organizacji międzynarodowej Open Geospatial Consortium (OGC). Specyfikacje te są w istocie standardami otwartymi, powszechnie i bezpłatnie dostępnymi. Jak wiadomo, standardy otwarte OGC są w znaczącym stopniu przejmowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, stając się oficjalnymi (de jure) normami ISO.

Normy zatwierdzane przez powołane do tego celu organizacje normalizacyjne spełniają w geomatyce rolę trudną do przecenienia. Duże znaczenie mają zwłaszcza normy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej z serii ISO 19100, które dotyczą informacji geograficznej i tworzą fundament pojęciowy niezbędny dla dalszego rozwoju geomatyki. Obecnie są one przyjmowane również przez Europejski Komitet Normalizacyjny jako normy europejskie oraz przez Polski Komitet Normalizacyjny jako normy polskie. Jest to zgodne z opiniami polskiego środowiska geoinformacyjnego, które już w roku 2002 domagało się wprowadzania w Polsce norm międzynarodowych ISO, co wówczas wiązało się z zaprzestaniem prac nad polskimi normami wzorowanymi na projektach norm europejskich (Gaździcki, Michalak 2002).
Normy ISO nie zaspokajają jednak wszystkich potrzeb wynikających z postępu technologii interoperacyjnych oraz tworzenia infrastruktur geoinformacyjnych. Są to normy na wysokim poziomie ogólności i nie wystarczają dla standaryzacji w konkretnych obszarach zastosowań geoinformacji. Co więcej, monopolistyczny charakter organizacji normalizacyjnych stwarza pewne problemy. Do tych organizacji należą bowiem pełne prawa autorskie. Narzucane są ceny, których wysokość podawana w witrynie www.iso.org budzi zdziwienie. Koszt jednego egzemplarza normy w postaci drukowanej lub elektronicznej wynosi 100-200 franków szwajcarskich, co nie jest kwotą małą dla pojedynczego użytkownika, a może stanowić poważny wydatek przy organizacji pracy grupowej w ramach szkoleń lub wdrożeń. Restrykcyjne egzekwowanie praw autorskich może wpływać negatywnie na procesy dyskutowania, opiniowania i uzgadniania projektów norm oraz późniejszej ich popularyzacji, praktycznego stosowania i aktualizacji.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS