Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2007, Nr 4 (143) |


• Nowe buty dla głównego geodety kraju – rozmowa z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w MSWiA • Teoria względności a nawigacja • Sposób na „pięćdziesiętkę”, czyli co dalej z mapą 1:50 000 • Bardziej aktywna, czyli raz jeszcze o ASG-PL Dodatek ADMINISTRACJA GEODEZYJNA

powrót

Robert Rydz, Grzegorz Stępień

Teoria relatywistyczna a nawigacja

Artykuł recenzowany

Satelitarne wyznaczanie pozycji nie tylko stanowi podstawę rozwoju nawigacji, ale daje również odpowiedź na odwieczne poszukiwania człowieka dotyczące czasu i przestrzeni. Nie wszyscy wiedzą jednak, że geodezja satelitarna nie może się obejść bez teorii względności Einsteina, a nawet stanowi jej doskonałe potwierdzenie.

Nasze postrzeganie świata (natura czasu i przestrzeni)
Wytłumaczenie efektów relatywistycznych nastąpiło stosunkowo niedawno, bo na początku XX w. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w „normalnych” warunkach, z jakimi stykamy się codziennie, są one niezauważalne. Dopiero użycie precyzyjnych narzędzi pomiarowych do obserwacji zjawisk wokół ciał o dużej masie (gwiazdy, czarne dziury) czy też zjawisk zachodzących przy prędkościach zbliżonych do prędkości światła (zderzenia cząstek w akceleratorze) wystawia nasze „logiczne” myślenie na ciężką próbę. Postrzeganie świata fizycznego opieramy bowiem na wyciąganiu wniosków z prowadzonych przez nas obserwacji. A nie podróżujemy przecież samochodem z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła ani nie udajemy się w pobliże masywnych gwiazd.
Kiedyś trudny do zrozumienia był fakt, że fala elektromagnetyczna (energia) niesie ze sobą barwę. Ale to możliwość rejestracji przez oko ludzkie różnych długości (częstotliwości) fali (światła) sprawia, że świat nie jest czarno-biały. Z kolei orbity eliptyczne (opisujące ruch planet wokół Słońca) były dla Keplera tylko hipotezą. W dodatku trudną do przyjęcia, ponieważ burzącą idealistyczno-religijne postrzeganie świata (elipsy były w oczywisty sposób mniej doskonałe niż koła). Jednak dopiero dokładne obserwacje ruchów Merkurego, w połączeniu z niezgodnością przewidywań Newtona, stanowiły jeden z najważniejszych dowodów słuszności teorii względności.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS