Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2007, Nr 4 (143) |


• Nowe buty dla głównego geodety kraju – rozmowa z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w MSWiA • Teoria względności a nawigacja • Sposób na „pięćdziesiętkę”, czyli co dalej z mapą 1:50 000 • Bardziej aktywna, czyli raz jeszcze o ASG-PL Dodatek ADMINISTRACJA GEODEZYJNA

powrót

Marek Ziemak

Gadanina zamiast ustaleń

Co dalej z prawem geodezyjnym?

W styczniowym GEODECIE ukazał się mój artykuł „Najwyższy czas na nowe prawo”. Chyba rząd i Sejm też doszły do podobnych wniosków, bo najpierw powołano zespół ekspertów do spraw geoinformacji, a następnie klub parlamentarny PiS zorganizował seminarium pod szumnym tytułem „Rola geodezji i kartografii jako służby informacyjnej współczesnego państwa”. Oba te fakty świadczą o tym, że mierny stan naszej branży dostrzegany jest już powszechnie. Daje to jakieś nadzieje na zmiany.

We wspomnianym przeze mnie zespole ekspertów jest 7 profesorów. Zgodnie z powiedzeniem Bismarcka taka liczba profesorów dopuszczonych do decydowania jest wystarczająca, żeby w krótkim czasie rozłożyć gospodarkę amerykańską. A co dopiero naszą malutką geodezję...
Większą nadzieją powiało w Sejmie. Na seminarium przyjechało chyba ze 250 geodetów z całej Polski reprezentujących organizacje, administrację i firmy. W prezydium było 5 posłów, w tym 3 geodetów (jednak niepraktykujących). 9 kolejnych mówców tłumaczyło im, co to jest geodezja i co by należało z nią zrobić. Podstawą geodezji jest oczywiście służba geodezyjna i bez niej państwo natychmiast się zawali. Po wygłoszeniu tych mądrości zostało tylko pół godziny na dyskusję i głosy z sali. Podsumowania właściwie nie było, ale posłowie oświadczyli, że zapoznali się z problemem i będą nad nim dalej pracowali. Cóż, niewiele jak na taki spęd. Szczerze powiedziawszy nie bardzo rozumiem, po co się w tak licznym gronie zebraliśmy. Na dodatek częstowali tylko kawą i herbatą, a czasu w przerwie starczyło zaledwie na szybką wymianę zdań. Chyba że ta liczba geodetów miała być dla posłów na coś dowodem... Słowem, było po polsku: mnóstwo gadaniny i żadnych ustaleń. Przyszłość za to jest na pewno świetlana. Głównie dzięki Unii, a ściślej – dzięki jej funduszom.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS