wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 2007, Nr 4 (143) |


• Nowe buty dla głównego geodety kraju – rozmowa z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w MSWiA • Teoria względności a nawigacja • Sposób na „pięćdziesiętkę”, czyli co dalej z mapą 1:50 000 • Bardziej aktywna, czyli raz jeszcze o ASG-PL Dodatek ADMINISTRACJA GEODEZYJNA

powrót

Marek Ziemak

Gadanina zamiast ustaleń

Co dalej z prawem geodezyjnym?

W styczniowym GEODECIE ukazał się mój artykuł „Najwyższy czas na nowe prawo”. Chyba rząd i Sejm też doszły do podobnych wniosków, bo najpierw powołano zespół ekspertów do spraw geoinformacji, a następnie klub parlamentarny PiS zorganizował seminarium pod szumnym tytułem „Rola geodezji i kartografii jako służby informacyjnej współczesnego państwa”. Oba te fakty świadczą o tym, że mierny stan naszej branży dostrzegany jest już powszechnie. Daje to jakieś nadzieje na zmiany.

We wspomnianym przeze mnie zespole ekspertów jest 7 profesorów. Zgodnie z powiedzeniem Bismarcka taka liczba profesorów dopuszczonych do decydowania jest wystarczająca, żeby w krótkim czasie rozłożyć gospodarkę amerykańską. A co dopiero naszą malutką geodezję...
Większą nadzieją powiało w Sejmie. Na seminarium przyjechało chyba ze 250 geodetów z całej Polski reprezentujących organizacje, administrację i firmy. W prezydium było 5 posłów, w tym 3 geodetów (jednak niepraktykujących). 9 kolejnych mówców tłumaczyło im, co to jest geodezja i co by należało z nią zrobić. Podstawą geodezji jest oczywiście służba geodezyjna i bez niej państwo natychmiast się zawali. Po wygłoszeniu tych mądrości zostało tylko pół godziny na dyskusję i głosy z sali. Podsumowania właściwie nie było, ale posłowie oświadczyli, że zapoznali się z problemem i będą nad nim dalej pracowali. Cóż, niewiele jak na taki spęd. Szczerze powiedziawszy nie bardzo rozumiem, po co się w tak licznym gronie zebraliśmy. Na dodatek częstowali tylko kawą i herbatą, a czasu w przerwie starczyło zaledwie na szybką wymianę zdań. Chyba że ta liczba geodetów miała być dla posłów na coś dowodem... Słowem, było po polsku: mnóstwo gadaniny i żadnych ustaleń. Przyszłość za to jest na pewno świetlana. Głównie dzięki Unii, a ściślej – dzięki jej funduszom.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS