wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 2007, Nr 4 (143) |


• Nowe buty dla głównego geodety kraju – rozmowa z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w MSWiA • Teoria względności a nawigacja • Sposób na „pięćdziesiętkę”, czyli co dalej z mapą 1:50 000 • Bardziej aktywna, czyli raz jeszcze o ASG-PL Dodatek ADMINISTRACJA GEODEZYJNA

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Nowe buty dla głównego geodety

Z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w MSWiA odpowiedzialnym za geodezję, rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Kiedy spotkaliśmy się 9 miesięcy temu, mówił pan o sklejaniu geodezji. Czy coś w tym kierunku udało się zrobić, bo, niestety, wygląda na to, że podział tylko się pogłębia...
PIOTR PIĘTAK: Proszę o konkrety.

KPK: We wrześniu ub.r. na stanowisko głównego geodety kraju powołany został Wiesław Potrapeluk wywodzący się z administracji szczebla powiatowego. Prowadzona przez niego polityka jest, delikatnie mówiąc, mało zrozumiała, nie mówiąc o polityce informacyjnej, która jest skandaliczna.
PP: Zostawiam moim współpracownikom pewien zakres wolności, tzn. ingeruję merytorycznie tylko wtedy, kiedy sytuacja jest kryzysowa. Jeżeli państwo obecną sytuację uważacie za kryzysową – a ja w pewnym zakresie zgadzam się z tą diagnozą – to będę poważnie rozmawiał z prezesem Potrapelukiem.
Weźmy jednak pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, człowiek, który nie ma doświadczenia w administracji centralnej, nie jest w stanie od razu uchwycić hierarchii ważności spraw. Po drugie, taki człowiek przychodzi z pewną ideologią. Zawsze stał po stronie administracji, więc przedsiębiorcy to była ta druga strona. Po trzecie, GUGiK i ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne to dziedzictwo PRL-u. Przecież Pgik powstało na dwa tygodnie przed wyborami w 1989 r., niejako „rzutem na taśmę”, i jest całkowicie dostosowane do administracyjnego zarządzania geodezją. I tu główny geodeta kraju wchodzi w buty, w które być może nie chciałby wchodzić. Na przykład Integrująca Platforma Elektroniczna (IPE) jest wynikiem takiej struktury geodezji, jaką mieliśmy od 50 lat. Nawiasem mówiąc, sam wcześniej bardzo krytykowałem IPE, a teraz złagodziłem swoje podejście. Dlaczego? Uważam, że kształt IPE wynika nie tylko z biografii ludzi, którzy ją tworzyli, ale z tego, czym jest GUGiK, i w ogóle ze struktury geodezji w Polsce. Żeby sensownie rozmawiać o geodezji, trzeba najpierw zreformować GUGiK. Dzisiaj nie potrafię powiedzieć, w jakim kierunku miałyby te zmiany iść.

KP: Decyduje nie człowiek, tylko system?
PP: Oczywiście, prof. Jadwiga Staniszkis jest zwolennikiem tezy, że pod pewnymi względami systemu polityczno-gospodarczego ukształtowanego w naszym kraju przez ostatnie 15 lat nie można zmienić. Jego utrzymaniem zainteresowana jest zarówno prawica, jak i lewica, a istotne zmiany instytucjonalne są niesłychanie trudne do przeprowadzenia, nawet jeżeli po stronie rządzących jest wola polityczna do ich wprowadzenia. Osobiście uważam, że trzeba jednak próbować. Jestem bowiem przekonany, że tylko głębokie zmiany systemowe mogą pchnąć nasz kraj do przodu.

KPK: Czy to znaczy, że GUGiK jest niepotrzebny i należałoby go zlikwidować?
PP: Tego nie wiem, wiem natomiast, że petryfikacja tego urzędu przez ostatnie 16 lat postąpiła bardzo głęboko. Nie tylko w sensie instytucjonalnym, ale również zawodowym. I tu się pojawia sprzeczność, która polega na tym, że geodeci są przyzwyczajeni do takiego funkcjonowania geodezji, a jednocześnie widzą, że to się musi zmienić. Chcieliby bronić swojej pozycji, ale ta pozycja jest według nich związana ze statusem GUGiK. Sądzę, że to jest fałszywe pojmowanie problemu. Bo nawet jeśli zlikwidujemy GUGiK, to co się stanie?

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS