Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2007, Nr 4 (143) |


• Nowe buty dla głównego geodety kraju – rozmowa z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w MSWiA • Teoria względności a nawigacja • Sposób na „pięćdziesiętkę”, czyli co dalej z mapą 1:50 000 • Bardziej aktywna, czyli raz jeszcze o ASG-PL Dodatek ADMINISTRACJA GEODEZYJNA

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Nowe buty dla głównego geodety

Z Piotrem Piętakiem, podsekretarzem stanu w MSWiA odpowiedzialnym za geodezję, rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Kiedy spotkaliśmy się 9 miesięcy temu, mówił pan o sklejaniu geodezji. Czy coś w tym kierunku udało się zrobić, bo, niestety, wygląda na to, że podział tylko się pogłębia...
PIOTR PIĘTAK: Proszę o konkrety.

KPK: We wrześniu ub.r. na stanowisko głównego geodety kraju powołany został Wiesław Potrapeluk wywodzący się z administracji szczebla powiatowego. Prowadzona przez niego polityka jest, delikatnie mówiąc, mało zrozumiała, nie mówiąc o polityce informacyjnej, która jest skandaliczna.
PP: Zostawiam moim współpracownikom pewien zakres wolności, tzn. ingeruję merytorycznie tylko wtedy, kiedy sytuacja jest kryzysowa. Jeżeli państwo obecną sytuację uważacie za kryzysową – a ja w pewnym zakresie zgadzam się z tą diagnozą – to będę poważnie rozmawiał z prezesem Potrapelukiem.
Weźmy jednak pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, człowiek, który nie ma doświadczenia w administracji centralnej, nie jest w stanie od razu uchwycić hierarchii ważności spraw. Po drugie, taki człowiek przychodzi z pewną ideologią. Zawsze stał po stronie administracji, więc przedsiębiorcy to była ta druga strona. Po trzecie, GUGiK i ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne to dziedzictwo PRL-u. Przecież Pgik powstało na dwa tygodnie przed wyborami w 1989 r., niejako „rzutem na taśmę”, i jest całkowicie dostosowane do administracyjnego zarządzania geodezją. I tu główny geodeta kraju wchodzi w buty, w które być może nie chciałby wchodzić. Na przykład Integrująca Platforma Elektroniczna (IPE) jest wynikiem takiej struktury geodezji, jaką mieliśmy od 50 lat. Nawiasem mówiąc, sam wcześniej bardzo krytykowałem IPE, a teraz złagodziłem swoje podejście. Dlaczego? Uważam, że kształt IPE wynika nie tylko z biografii ludzi, którzy ją tworzyli, ale z tego, czym jest GUGiK, i w ogóle ze struktury geodezji w Polsce. Żeby sensownie rozmawiać o geodezji, trzeba najpierw zreformować GUGiK. Dzisiaj nie potrafię powiedzieć, w jakim kierunku miałyby te zmiany iść.

KP: Decyduje nie człowiek, tylko system?
PP: Oczywiście, prof. Jadwiga Staniszkis jest zwolennikiem tezy, że pod pewnymi względami systemu polityczno-gospodarczego ukształtowanego w naszym kraju przez ostatnie 15 lat nie można zmienić. Jego utrzymaniem zainteresowana jest zarówno prawica, jak i lewica, a istotne zmiany instytucjonalne są niesłychanie trudne do przeprowadzenia, nawet jeżeli po stronie rządzących jest wola polityczna do ich wprowadzenia. Osobiście uważam, że trzeba jednak próbować. Jestem bowiem przekonany, że tylko głębokie zmiany systemowe mogą pchnąć nasz kraj do przodu.

KPK: Czy to znaczy, że GUGiK jest niepotrzebny i należałoby go zlikwidować?
PP: Tego nie wiem, wiem natomiast, że petryfikacja tego urzędu przez ostatnie 16 lat postąpiła bardzo głęboko. Nie tylko w sensie instytucjonalnym, ale również zawodowym. I tu się pojawia sprzeczność, która polega na tym, że geodeci są przyzwyczajeni do takiego funkcjonowania geodezji, a jednocześnie widzą, że to się musi zmienić. Chcieliby bronić swojej pozycji, ale ta pozycja jest według nich związana ze statusem GUGiK. Sądzę, że to jest fałszywe pojmowanie problemu. Bo nawet jeśli zlikwidujemy GUGiK, to co się stanie?

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS