wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2007, Nr 5 (144) |


• Okroić uprawnienia! – o uprawnieniach zawodowych mówią członkowie komisji egzaminacyjnej • Dawaj mało, bierz dużo – rozmowa z Knuthem Flathenem, szefem norweskiej geodezji • O szyciu butów na lata, czyli jak zmienić Prawo geodezyjne i kartograficzne • GPS w Małopolsce, czyli od pogotowia krakowskiego do ...

powrót

Jerzy Przywara

O szyciu butów

Zespół ekspertów Prawa i Sprawiedliwości ds. reformy zasobów geoinformacyjnych odbył już kilka posiedzeń. W tej 27-osobowej grupie przeważają osoby niezwiązane z naszym zawodem, głównie specjaliści od prawa. To oni w najbliższych miesiącach zająć się mają „naprawą” geodezyjnej (czy też szerzej – geoinformacyjnej) legislacyjnej rzeczywistości. Może to i lepiej, że wezmą się za to ludzie głównie spoza układu?

Pewnie dla „rozruszania” zespołu jeden z nielicznych w nim specjalistów od „geo” – prof. Jerzy Gaździcki (szef PTIP) na spotkaniu 29 marca br. przedstawił wymagania, jakie stawia przed nami wchodząca właśnie w życie dyrektywa INSPIRE [patrz s. 4 – red.]. Spora część geodezyjno-geoinformatycznego środowiska liczy na to, że dyrektywa zdopinguje urzędników, a przede wszystkim posłów, do uregulowania spraw, których nie potrafiono rozwiązać przez lata. Liczy, że pod jej dyktando uda się stworzyć nową geodezyjną ustawę z zapisami, które wystarczą na następnych naście lat.
1. Czy jednak jako środowisko nie za wiele spodziewamy się po INSPIRE? W gruncie rzeczy jest to przecież idea zestandaryzowania informacji o danych geoprzestrzennych i ich jak najszerszego udostępniania. Wszystko to ukierunkowane głównie na sprawy związane z ochroną środowiska. Ponieważ mowa jest o bazach danych georeferencyjnych i przeróżnych bazach tematycznych, zadanie w dużej części wymagać będzie udziału specjalistów z dziedziny geodezji i geoinformatyki. Nie ulega jednak wątpliwości, że prace skoncentrują się przede wszystkim na stworzeniu odpowiednich regulacji prawnych, zakupie oprogramowania i pisaniu aplikacji do niego, zainstalowaniu całego informatycznego oprzyrządowania, adaptowaniu istniejących baz i tworzeniu metadanych. Zasadniczym problemem jest jednak nie tyle opracowanie w krótkim czasie przepisów i przeprowadzenie ich przez Sejm, ile zmiana sposobu myślenia decydentów o tym, do czego i komu służą geodane, co jest interesem państwa, a co firmy (gdy mowa jest o ich udostępnianiu), kto powinien być ich rzeczywistym beneficjentem. W gruncie rzeczy cała sprawa sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy państwo chce zliberalizowania przepisów i stworzenia warunków do rozwoju rynku GIS-owego, czy będzie ciągało firmy po prokuratorach za przetwarzanie danych, jak chcą „zbawcy” polskiej geodezji ze Śląska?
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS