Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2007, Nr 5 (144) |


• Okroić uprawnienia! – o uprawnieniach zawodowych mówią członkowie komisji egzaminacyjnej • Dawaj mało, bierz dużo – rozmowa z Knuthem Flathenem, szefem norweskiej geodezji • O szyciu butów na lata, czyli jak zmienić Prawo geodezyjne i kartograficzne • GPS w Małopolsce, czyli od pogotowia krakowskiego do ...

powrót

Jerzy Przywara

O szyciu butów

Zespół ekspertów Prawa i Sprawiedliwości ds. reformy zasobów geoinformacyjnych odbył już kilka posiedzeń. W tej 27-osobowej grupie przeważają osoby niezwiązane z naszym zawodem, głównie specjaliści od prawa. To oni w najbliższych miesiącach zająć się mają „naprawą” geodezyjnej (czy też szerzej – geoinformacyjnej) legislacyjnej rzeczywistości. Może to i lepiej, że wezmą się za to ludzie głównie spoza układu?

Pewnie dla „rozruszania” zespołu jeden z nielicznych w nim specjalistów od „geo” – prof. Jerzy Gaździcki (szef PTIP) na spotkaniu 29 marca br. przedstawił wymagania, jakie stawia przed nami wchodząca właśnie w życie dyrektywa INSPIRE [patrz s. 4 – red.]. Spora część geodezyjno-geoinformatycznego środowiska liczy na to, że dyrektywa zdopinguje urzędników, a przede wszystkim posłów, do uregulowania spraw, których nie potrafiono rozwiązać przez lata. Liczy, że pod jej dyktando uda się stworzyć nową geodezyjną ustawę z zapisami, które wystarczą na następnych naście lat.
1. Czy jednak jako środowisko nie za wiele spodziewamy się po INSPIRE? W gruncie rzeczy jest to przecież idea zestandaryzowania informacji o danych geoprzestrzennych i ich jak najszerszego udostępniania. Wszystko to ukierunkowane głównie na sprawy związane z ochroną środowiska. Ponieważ mowa jest o bazach danych georeferencyjnych i przeróżnych bazach tematycznych, zadanie w dużej części wymagać będzie udziału specjalistów z dziedziny geodezji i geoinformatyki. Nie ulega jednak wątpliwości, że prace skoncentrują się przede wszystkim na stworzeniu odpowiednich regulacji prawnych, zakupie oprogramowania i pisaniu aplikacji do niego, zainstalowaniu całego informatycznego oprzyrządowania, adaptowaniu istniejących baz i tworzeniu metadanych. Zasadniczym problemem jest jednak nie tyle opracowanie w krótkim czasie przepisów i przeprowadzenie ich przez Sejm, ile zmiana sposobu myślenia decydentów o tym, do czego i komu służą geodane, co jest interesem państwa, a co firmy (gdy mowa jest o ich udostępnianiu), kto powinien być ich rzeczywistym beneficjentem. W gruncie rzeczy cała sprawa sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy państwo chce zliberalizowania przepisów i stworzenia warunków do rozwoju rynku GIS-owego, czy będzie ciągało firmy po prokuratorach za przetwarzanie danych, jak chcą „zbawcy” polskiej geodezji ze Śląska?
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS