Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2007, Nr 5 (144) |


• Okroić uprawnienia! – o uprawnieniach zawodowych mówią członkowie komisji egzaminacyjnej • Dawaj mało, bierz dużo – rozmowa z Knuthem Flathenem, szefem norweskiej geodezji • O szyciu butów na lata, czyli jak zmienić Prawo geodezyjne i kartograficzne • GPS w Małopolsce, czyli od pogotowia krakowskiego do ...

powrót

Marek Pudło

Stawiamy na cyfrowe

Niwelator kodowy jest elektronicznie zaawansowanym bratem niwelatora optycznego. I choć powstał już dość dawno, to wciąż nie może osiągnąć takiej popularności, jaką cieszy się następca teodolitu – tachimetr.

Największą zaletą stosowania niwelatorów kodowych jest automatyzacja czynności pomiarowych. Rola obsługującego ten instrument operatora sprowadza się właściwie do wycelowania niwelatora na łatę, jego zogniskowania oraz uruchomienia pomiaru. Zainstalowane oprogramowanie automatycznie opracowuje zarejestrowane wyniki – zapisuje przewyższenia i wysokości oraz oblicza średnie z pomiarów albo odchyłki i sygnalizuje, czy nie przekroczyły one dopuszczalnych wartości. Wszystkie te działania wykonywane są natychmiast na stanowisku pomiarowym, a wyniki dostępne są dla obserwatora po kilku sekundach. Obserwacje zapisywane są w pamięci wewnętrznej lub na kartach pamięci, przeważnie PCMCIA. Każdy niwelator posiada port RS-232, który służy do eksportowania danych do komputera i dalszego ich opracowywanie na komputerze biurowym. Oprogramowanie niwelatorów kodowych udostępnia wiele trybów pomiarów. Instrumenty pozwalają wyznaczać różnice wysokości z precyzją nawet 0,3 mm (z łatami inwarowymi), a z tradycyjnymi łatami aluminiowymi z dokładnością 0,7-2 mm. Jednak ostateczna dokładność wyznaczanych przewyższeń i wysokości zależy od wielu czynników, m.in. powiększenia lunety, jakości oświetlenia, wyboru programu pomiarowego, dokładności i sposobu ustawienia łaty itp.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS