Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2007, Nr 5 (144) |


• Okroić uprawnienia! – o uprawnieniach zawodowych mówią członkowie komisji egzaminacyjnej • Dawaj mało, bierz dużo – rozmowa z Knuthem Flathenem, szefem norweskiej geodezji • O szyciu butów na lata, czyli jak zmienić Prawo geodezyjne i kartograficzne • GPS w Małopolsce, czyli od pogotowia krakowskiego do ...

powrót

Agnieszka Dawidowicz

Lepiej zgodnie z KPA

Dylematy aktualizacji EGiB po wejściu w życie ustawy z 10 października 2002 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym

Aktualizacja ewidencji gruntów i budynków (EGiB) wymuszona dyspozycjami aktów normatywnych zmieniających zakres informacji zawartych w operacie ewidencyjnym jest bardziej złożona niż w innych przypadkach. Są to przeważnie aktualizacje kompleksowe, wymagające dodatkowego nakładu pracy, a co się z tym wiąże, pociągające za sobą dodatkowe koszty. Potwierdza to aktualizacja operatu EGiB po zmianie ustawy o podatku rolnym (uopr).

Przepisy art. 2 pkt 8 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne podają definicję ewidencji
gruntów i budynków jako jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz innych osobach fizycznych i prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami. Wobec powyższego podstawowym celem prowadzenia EGiB jest utrzymanie operatu w stałej aktualności zgodnie z zasadami szczegółowymi określonymi w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego i budownictwa (MRRiB) z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Aktualizacji EGiB dokonuje się na wniosek zainteresowanych osób lub z urzędu. Wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków aktualizowane są na bieżąco
po wcześniejszym uzyskaniu przez organ prowadzący stosownych dokumentów.
Na szybkie doprowadzenie operatu do zgodności ze stanem faktycznym i prawnym wpływa wiele czynników. Jednym z nich i najważniejszym jest stopień spójności prawa polskiego. Niestety, niedostatki natury legislacyjnej utrudniają interpretację przepisów prawnych, co ma istotne znaczenie dla efektywności działań aktualizacyjnych. Proces aktualizacji przyspieszają natomiast jasno określone zasady jej finansowania, czyli sprecyzowanie obciążeń finansowych związanych z kompleksową aktualizacją, oraz współpraca ze stronami odnoszącymi korzyść z jej tytułu. Ważna jest dobra organizacja i przygotowanie do sprawnego dokonania zmian.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS