wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2007, Nr 5 (144) |


• Okroić uprawnienia! – o uprawnieniach zawodowych mówią członkowie komisji egzaminacyjnej • Dawaj mało, bierz dużo – rozmowa z Knuthem Flathenem, szefem norweskiej geodezji • O szyciu butów na lata, czyli jak zmienić Prawo geodezyjne i kartograficzne • GPS w Małopolsce, czyli od pogotowia krakowskiego do ...

powrót

Agnieszka Dawidowicz

Lepiej zgodnie z KPA

Dylematy aktualizacji EGiB po wejściu w życie ustawy z 10 października 2002 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym

Aktualizacja ewidencji gruntów i budynków (EGiB) wymuszona dyspozycjami aktów normatywnych zmieniających zakres informacji zawartych w operacie ewidencyjnym jest bardziej złożona niż w innych przypadkach. Są to przeważnie aktualizacje kompleksowe, wymagające dodatkowego nakładu pracy, a co się z tym wiąże, pociągające za sobą dodatkowe koszty. Potwierdza to aktualizacja operatu EGiB po zmianie ustawy o podatku rolnym (uopr).

Przepisy art. 2 pkt 8 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne podają definicję ewidencji
gruntów i budynków jako jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz innych osobach fizycznych i prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami. Wobec powyższego podstawowym celem prowadzenia EGiB jest utrzymanie operatu w stałej aktualności zgodnie z zasadami szczegółowymi określonymi w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego i budownictwa (MRRiB) z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Aktualizacji EGiB dokonuje się na wniosek zainteresowanych osób lub z urzędu. Wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków aktualizowane są na bieżąco
po wcześniejszym uzyskaniu przez organ prowadzący stosownych dokumentów.
Na szybkie doprowadzenie operatu do zgodności ze stanem faktycznym i prawnym wpływa wiele czynników. Jednym z nich i najważniejszym jest stopień spójności prawa polskiego. Niestety, niedostatki natury legislacyjnej utrudniają interpretację przepisów prawnych, co ma istotne znaczenie dla efektywności działań aktualizacyjnych. Proces aktualizacji przyspieszają natomiast jasno określone zasady jej finansowania, czyli sprecyzowanie obciążeń finansowych związanych z kompleksową aktualizacją, oraz współpraca ze stronami odnoszącymi korzyść z jej tytułu. Ważna jest dobra organizacja i przygotowanie do sprawnego dokonania zmian.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS