Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2007, Nr 5 (144) |


• Okroić uprawnienia! – o uprawnieniach zawodowych mówią członkowie komisji egzaminacyjnej • Dawaj mało, bierz dużo – rozmowa z Knuthem Flathenem, szefem norweskiej geodezji • O szyciu butów na lata, czyli jak zmienić Prawo geodezyjne i kartograficzne • GPS w Małopolsce, czyli od pogotowia krakowskiego do ...

powrót

Marek Pudło

Dawaj mało, bierz dużo

Rozmowa GEODETY z Knutem Flathenem, dyrektorem Norwegian Mapping and Cadastre Authority.

Marek Pudło: Jaki jest powód pana przyjazdu do Polski?

Knut Flathen: Norweska minister środowiska Helen Bjornoy, która odbywała oficjalną wizytę w Polsce, poprosiła mnie o spotkanie z polskimi wnioskodawcami Norweskiego Mechanizmu Finansowego, którzy przez najbliższe 5 lat otrzymają od nas dotacje w wysokości 400 mln złotych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z projektów, które zostały przygotowane. Świadczy o tym chociażby przyznany już grant na prace w zakresie systemów informacji geograficznej. Instytucja, którą kieruję – Norwegian Mapping and Cadastre Authority – jest partnerem w realizacji projektu. Norweski rząd chce zadbać o to, żeby te pieniądze zostały wykorzystane przez beneficjentów w Polsce racjonalnie. Postanowiłem więc odwiedzić powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w Piasecznie, gdzie będą wdrażane wyniki prac prowadzonych w Biurze Geodety Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Największym zaskoczeniem dla mnie było to, że dane w dużej części są wciąż przechowywane w formie papierowej. Taki system obowiązywał w norweskich miastach 25 lat temu! Polska słynie w Europie z bardzo dobrych inżynierów-geodetów i to ich potencjał intelektualny przy dużym wsparciu finansowym z Zachodu musi zostać wykorzystany do tworzenia nowych standardów i sposobów wymiany danych. Potrzeba tylko dużo czasu i cierpliwości.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS