wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2007, Nr 6 (145) |


• Sieci GPS do kontroli – system monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS • O realizacji kontroli na miejscu, czyli do socjalizmu jeden krok • Raport 2006: wyniki 19 firm z Polskiej Geodezji Komercyjnej • Czym różni się redakcja mapy numerycznej od analogowej • Wirujące lasery – zestawienie ...

powrót

Jerzy Przywara

Cel nie tylko wystawienniczy

Cóż z tego, że najwyższa władza wymyśli nawet najwspanialszy program, skoro pierwszy lepszy powiatowy urzędnik może jej pokazać gest Kozakiewicza? Nie jest to bez znaczenia, jeśli wziąć pod uwagę, że geodezją rządzą obecnie ci, którzy taki gest pokazali poprzedniej ekipie.

Cel wystawienniczy
Niedawno zadzwoniłem do CODGiK-u w Warszawie, żeby dowiedzieć się, czy zwykły obywatel może tam kupić mapę topograficzną. Na przykład taką w skali 1:50 000. Uprzejma pani po drugiej stronie odpowiedziała, że jak najbardziej i że lepiej trafić nie mogłem. Zaraz potem zapytała jednak, do czego jest mi ta mapa potrzebna. Kiedy udałem zdziwienie, wyjaśniła, że co innego kupować ją na użytek prywatny, a co innego na przykład w celu powielania. Powiedziałem, że chcę ją oprawić w wielką ramę i powiesić w pokoju na ścianie. Dodałem jednak, że pokój jest na parterze i ludzie idący ulicą zaglądają przez okno do środka. Uprzejma pani zakomunikowała, że w takim przypadku jest to cel „wystawienniczy”, zatem mapa będzie pięć razy droższa.
Przechodząc do konkretów, wyraziłem zainteresowanie wersją cyfrową, bo muszę mapę wydrukować, żeby była tak duża jak ta rama. I tu pojawił się problem. Otóż do moich „wystawienniczych” celów pani mogła zaoferować jedynie którąś ze 100 sekcji „pięćdziesiątki” zrobionych na zamówienie GUGiK. Pozostałe wykonano na zlecenie polskiej armii, a ta pozwala obecnie cywilom używać map tylko prywatnie. Po sprecyzowaniu, że arkusz ma obejmować rejon Sanoka, okazało się, że miasto nie załapało się do tej setki. By mnie jakoś podnieść na duchu, uprzejma pani zaproponowała kupno mapy papierowej o aktualności sprzed 30 lat, i to w układzie „65”. Wystarczy, że wystąpię o pisemną zgodę głównego geodety kraju. Wtedy dałem sobie spokój.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS