Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2007, Nr 6 (145) |


• Sieci GPS do kontroli – system monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS • O realizacji kontroli na miejscu, czyli do socjalizmu jeden krok • Raport 2006: wyniki 19 firm z Polskiej Geodezji Komercyjnej • Czym różni się redakcja mapy numerycznej od analogowej • Wirujące lasery – zestawienie ...

powrót

Jacek Pasławski

Teoria a praktyka

W dniach 16-18 maja br. Wrocław gościł ponad 90 uczestników XVI Szkoły Kartograficznej. Inicjatorem Szkoły, organizowanej od 1985 r., był prof. Władysław Pawlak, wieloletni kierownik wrocławskiego uniwersyteckiego Zakładu Kartografii.

Tematyka poszczególnych spotkań jest dość zróżnicowana. Hasłem pierwszej Szkoły było „Gromadzenie i przetwarzanie informacji dla celów kartograficznych”, zaś tegorocznej – „Kartograficzne programy komputerowe – konfrontacja teorii z praktyką”. W Szkole wykładowcami są polscy kartografowie, jak również goście z zagranicy, m.in. M.-J. Kraak z Holandii, współautor znanego podręcznika „Kartografia – wizualizacja danych przestrzennych”.
Osiemnaście referatów-lekcji wygłoszonych podczas XVI Szkoły można podzielić na dwie grupy. W pierwszej autorzy potraktowali tematy przekrojowo i problemowo. Taki był referat wprowadzający „Historia kartografii komputerowej” prof. W. Żyszkowskiej oraz prezentacja „Desktop mapping and GIS in web area” prof. L. Zentaia z Uniwersytetu w Budapeszcie. Problemowy referat „Konfrontacja mechanizmów redakcji map w systemach informacji geograficznej (GIS) z regułami »gramatycznymi« i »stylistycznymi« języka mapy” przedstawił dr P. Neytchev z Uniwersytetu Gdańskiego. Wspomniany już prof. M.-J. Kraak z ITC w Enschede (Holandia) przygotował ciekawe wystąpienie pt. Is there a need for embedded cartographic knowledge in geovisualization software?, w którym zarysował wynikły już we wcześniejszych wystąpieniach problem sformalizowania wiedzy kartograficznej w ten sposób, aby mogła być efektywnie wykorzystana w programach komputerowych.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS