wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2007, Nr 6 (145) |


• Sieci GPS do kontroli – system monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS • O realizacji kontroli na miejscu, czyli do socjalizmu jeden krok • Raport 2006: wyniki 19 firm z Polskiej Geodezji Komercyjnej • Czym różni się redakcja mapy numerycznej od analogowej • Wirujące lasery – zestawienie ...

powrót

Jacek Pasławski

Teoria a praktyka

W dniach 16-18 maja br. Wrocław gościł ponad 90 uczestników XVI Szkoły Kartograficznej. Inicjatorem Szkoły, organizowanej od 1985 r., był prof. Władysław Pawlak, wieloletni kierownik wrocławskiego uniwersyteckiego Zakładu Kartografii.

Tematyka poszczególnych spotkań jest dość zróżnicowana. Hasłem pierwszej Szkoły było „Gromadzenie i przetwarzanie informacji dla celów kartograficznych”, zaś tegorocznej – „Kartograficzne programy komputerowe – konfrontacja teorii z praktyką”. W Szkole wykładowcami są polscy kartografowie, jak również goście z zagranicy, m.in. M.-J. Kraak z Holandii, współautor znanego podręcznika „Kartografia – wizualizacja danych przestrzennych”.
Osiemnaście referatów-lekcji wygłoszonych podczas XVI Szkoły można podzielić na dwie grupy. W pierwszej autorzy potraktowali tematy przekrojowo i problemowo. Taki był referat wprowadzający „Historia kartografii komputerowej” prof. W. Żyszkowskiej oraz prezentacja „Desktop mapping and GIS in web area” prof. L. Zentaia z Uniwersytetu w Budapeszcie. Problemowy referat „Konfrontacja mechanizmów redakcji map w systemach informacji geograficznej (GIS) z regułami »gramatycznymi« i »stylistycznymi« języka mapy” przedstawił dr P. Neytchev z Uniwersytetu Gdańskiego. Wspomniany już prof. M.-J. Kraak z ITC w Enschede (Holandia) przygotował ciekawe wystąpienie pt. Is there a need for embedded cartographic knowledge in geovisualization software?, w którym zarysował wynikły już we wcześniejszych wystąpieniach problem sformalizowania wiedzy kartograficznej w ten sposób, aby mogła być efektywnie wykorzystana w programach komputerowych.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS