wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2007, Nr 6 (145) |


• Sieci GPS do kontroli – system monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS • O realizacji kontroli na miejscu, czyli do socjalizmu jeden krok • Raport 2006: wyniki 19 firm z Polskiej Geodezji Komercyjnej • Czym różni się redakcja mapy numerycznej od analogowej • Wirujące lasery – zestawienie ...

powrót

Aleksander Danielski

Redakcja mapy numerycznej

Przyjmując założenie, że redakcja mapy dotyczy czynności niezbędnych dla dostosowania jej grafiki do standardów technicznych oraz potrzeb aktualnego użytkownika, zastanówmy się nad ogromnymi zmianami jakościowymi, które pojawiły się wraz z technologiami numerycznymi.

Zacznijmy od wskazania kilku charakterystycznych elementów stanowiących podstawę analogowej redakcji kartograficznej. Przyjmuje się, że mapa powinna być „ładna”, tzn. że powinna wywoływać u użytkownika „pozytywne odczucia estetyczne”. Na tę „ładność” składa się kilka czynników, takich jak: odpowiednio dobrane kolorystyka i grubości linii, czytelne i estetycznie zaprojektowane i narysowane symbole, proporcje w wielkości znaków i tekstów, kształt czcionki, reguły wzajemnego przecinania się treści i hierarchia ważności. Pozytywne odczucia odbiorcy mapy są w dużym stopniu subiektywne i jako takie bardzo trudne do zdefiniowania. Czynnik „ładności” dominował np. na starych, „przedwojennych” mapach, gdzie przedkładano wyobrażenia i wizje artystyczne autorów nad precyzję odwzorowania geometrycznego rzeczywistości topograficznej terenu. Mapy, szczególnie topograficzne, były w znacznym stopniu uogólnione, stając się bardziej „obrazami do powieszenia na ścianie” niż informacją o terenie.
W miarę wzrostu wymagań użytkowników map (głównie wojskowych) ich treść stawała się coraz bardziej stylizowana i precyzyjna. Ilość przenoszonej informacji zaczęła się lawinowo zwiększać, wymuszając znaczne uproszczenia w rysunku mapy oraz unifikację jej symboliki. Rozpoczął się marsz w kierunku standaryzacji grafiki mapy, czego efektem są instrukcje techniczne.
I zapewne te „prace ręczne” trwałyby jeszcze długo, gdyby nie pojawienie się mapy numerycznej, która nie jest rysunkiem, tylko raportem graficznym automatycznie generowanym z bazy danych. W bazie danych nie ma zapisanych „kresek” i symboli, tylko definicje, opisy matematyczne obiektów modelujące „rzeczywistość topograficzną”. Grafika mapy numerycznej to chwilowy raport (graficzny) zgodny z wymogami instrukcji technicznych lub (i tutaj nowość w odniesieniu do map analogowych) według aktualnego, szczególnego życzenia użytkownika (więcej o istocie mapy analogowej i numerycznej w ramkach na kolejnych stronach).
Zważywszy jednak na bardzo popularny pogląd, że grafika mapy numerycznej jest prostym przełożeniem kresek z papieru na ekran komputera, chcę przedstawić kilka charakterystycznych zagadnień związanych z numeryczną redakcją kartograficzną oraz sposoby rozwiązywania tych problemów w systemach informacji przestrzennej.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS