Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2007, Nr 6 (145) |


• Sieci GPS do kontroli – system monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS • O realizacji kontroli na miejscu, czyli do socjalizmu jeden krok • Raport 2006: wyniki 19 firm z Polskiej Geodezji Komercyjnej • Czym różni się redakcja mapy numerycznej od analogowej • Wirujące lasery – zestawienie ...

powrót

Aleksander Danielski

Redakcja mapy numerycznej

Przyjmując założenie, że redakcja mapy dotyczy czynności niezbędnych dla dostosowania jej grafiki do standardów technicznych oraz potrzeb aktualnego użytkownika, zastanówmy się nad ogromnymi zmianami jakościowymi, które pojawiły się wraz z technologiami numerycznymi.

Zacznijmy od wskazania kilku charakterystycznych elementów stanowiących podstawę analogowej redakcji kartograficznej. Przyjmuje się, że mapa powinna być „ładna”, tzn. że powinna wywoływać u użytkownika „pozytywne odczucia estetyczne”. Na tę „ładność” składa się kilka czynników, takich jak: odpowiednio dobrane kolorystyka i grubości linii, czytelne i estetycznie zaprojektowane i narysowane symbole, proporcje w wielkości znaków i tekstów, kształt czcionki, reguły wzajemnego przecinania się treści i hierarchia ważności. Pozytywne odczucia odbiorcy mapy są w dużym stopniu subiektywne i jako takie bardzo trudne do zdefiniowania. Czynnik „ładności” dominował np. na starych, „przedwojennych” mapach, gdzie przedkładano wyobrażenia i wizje artystyczne autorów nad precyzję odwzorowania geometrycznego rzeczywistości topograficznej terenu. Mapy, szczególnie topograficzne, były w znacznym stopniu uogólnione, stając się bardziej „obrazami do powieszenia na ścianie” niż informacją o terenie.
W miarę wzrostu wymagań użytkowników map (głównie wojskowych) ich treść stawała się coraz bardziej stylizowana i precyzyjna. Ilość przenoszonej informacji zaczęła się lawinowo zwiększać, wymuszając znaczne uproszczenia w rysunku mapy oraz unifikację jej symboliki. Rozpoczął się marsz w kierunku standaryzacji grafiki mapy, czego efektem są instrukcje techniczne.
I zapewne te „prace ręczne” trwałyby jeszcze długo, gdyby nie pojawienie się mapy numerycznej, która nie jest rysunkiem, tylko raportem graficznym automatycznie generowanym z bazy danych. W bazie danych nie ma zapisanych „kresek” i symboli, tylko definicje, opisy matematyczne obiektów modelujące „rzeczywistość topograficzną”. Grafika mapy numerycznej to chwilowy raport (graficzny) zgodny z wymogami instrukcji technicznych lub (i tutaj nowość w odniesieniu do map analogowych) według aktualnego, szczególnego życzenia użytkownika (więcej o istocie mapy analogowej i numerycznej w ramkach na kolejnych stronach).
Zważywszy jednak na bardzo popularny pogląd, że grafika mapy numerycznej jest prostym przełożeniem kresek z papieru na ekran komputera, chcę przedstawić kilka charakterystycznych zagadnień związanych z numeryczną redakcją kartograficzną oraz sposoby rozwiązywania tych problemów w systemach informacji przestrzennej.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS