Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2007, Nr 6 (145) |


• Sieci GPS do kontroli – system monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS • O realizacji kontroli na miejscu, czyli do socjalizmu jeden krok • Raport 2006: wyniki 19 firm z Polskiej Geodezji Komercyjnej • Czym różni się redakcja mapy numerycznej od analogowej • Wirujące lasery – zestawienie ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Możemy być rozgrywającym

Budowa infrastruktury informacji przestrzennej jest potężną szansą dla geodezji. Możemy być rozgrywającym na tym polu – powiedział na konferencji w Elblągu wiceprezes GUGiK Adam Iwaniak. Możemy, choć doświadczenie podpowiada, że jest to raczej mało prawdopodobne. Od 1989 r. zamiast realizacji wieloletniego, spójnego programu mamy tylko przypadkowe akcje, a kolejne ekipy zaczynają od zaorania efektów prac poprzedników.

Spójrzmy najpierw, jak inni zabierają się za budowę SDI, choćby po drugiej stronie Bałtyku. Wizję wytyczającą szwedzką strategię na najbliższych 10 lat Stig Jonsson, dyrektor generalny Lantmateriet, opisał krótko w trzech punktach:
• tworzymy korzyści dla społeczeństwa poprzez rozwiniętą NSDI (Narodową Infrastrukturę Danych Przestrzennych), zbudowaną na bazie współpracy pomiędzy różnymi organizacjami i kosztowo efektywnych rozwiązań;
• łączymy zasoby informacji w sieć i ułatwiamy do nich dostęp poprzez ujednolicone usługi i opisy treści;
• wspieramy administrację publiczną, przedsiębiorstwa prywatne i obywateli, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym, europejskim i globalnym.
Wizja ta posłużyła do wyodrębnienia ośmiu celów strategicznych, takich jak ustanowienie dobrej współpracy między niezależnymi organizacjami, utworzenie infrastruktury technicznej (w tym narodowego geoportalu), standaryzacja, jednolity system referencyjny czy wypracowanie jasnych i wyraźnych ram prawnych. Strategia obejmuje harmonogram i sposób wprowadzania wszystkich zaplanowanych działań. Opisuje także konsekwencje wynikające z ich realizacji.
Proste, prawda?

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS