Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2007, Nr 6 (145) |


• Sieci GPS do kontroli – system monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS • O realizacji kontroli na miejscu, czyli do socjalizmu jeden krok • Raport 2006: wyniki 19 firm z Polskiej Geodezji Komercyjnej • Czym różni się redakcja mapy numerycznej od analogowej • Wirujące lasery – zestawienie ...

powrót

Mariusz Figurski

Sieci GPS do kontroli

System monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS, cz. I – artykuł recenzowany

Stacje GNSS na terenie Polski budują już nie tylko ośrodki akademickie, ale również urzędy administracji i firmy prywatne. Brak przepisów standaryzacyjnych prowadzi do dowolności, a wręcz bałaganu w zakresie wyznaczania ich współrzędnych i redystrybucji obserwacji. Palący staje się problem koncepcji monitorowania pracy stacji i realizacji układu odniesienia.

Realizowany przez GUGiK projekt ASG-EUPOS stał się stymulatorem wzrostu zainteresowania kwestiami zdalnego sterowania i zarządzania sieciami stacji GNSS. W 2006 roku ukazał się w GEODECIE cykl artykułów dotyczących zmodernizowanej sieci ASG-PL w Śląskiem, w których opisywano zalety i wady takiego rozwiązania. Autorzy publikacji marginalnie traktują w nich jednak problemy nadzorowania pracy stacji referencyjnych i realizacji układu odniesienia. Stwierdzają przy tym, że sprawy te rozwiązują wewnętrzne mechanizmy programów do zarządzania i generowania poprawek powierzchniowych RTK, zapominając, że współrzędne stacji referencyjnej nie mogą być wyznaczane z krótkiej, np. kilkugodzinnej sesji obserwacyjnej. Jest to tylko tzw. kontrola wewnętrzna systemu, ale brakuje kontroli zewnętrznej. Z punktu widzenia praktyki geodezyjnej w Polsce kwestia ta jeszcze kilka lat temu była czysto teoretyczna, bo działających stacji referencyjnych było niewiele. Ostatnio zaczęło ich gwałtownie przybywać, a brak przepisów standaryzacyjnych prowadzi do dowolności, a wręcz bałaganu w zakresie wyznaczania współrzędnych stacji i redystrybucji obserwacji. W 2006 roku zespół Centrum Geomatyki Stosowanej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w ramach prac statutowych podjął temat badawczy związany z monitorowaniem polskiej sieci stacji referencyjnych, którego celem miało być ustalenie: • Jaka jest dokładność i stabilność wyznaczanych współrzędnych stacji referencyjnych w funkcji czasu? • Jaka jest jakość obserwacji rejestrowanych na stacjach referencyjnych w formacie RINEX? • W jaki sposób można przenieść system odniesienia ETRS’89 na powstającą sieć stacji referencyjnych ASG-EUPOS?
• Czy system monitorowania umożliwia wykrywanie błędów obserwacyjnych? • Jak często należy prowadzić monitorowanie?

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS