Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Marek Pudło

Jak Volkswagen

Niemiecki geoportal jest jak volkswagen – prosty w budowie, oszczędny w formie, a zarazem niezawodny
i służy milionom obywateli. Serwis na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby wyszedł spod ręki początkującego webmastera. Nasi zachodni sąsiedzi zdecydowanie postawili na funkcjonalność i zrezygnowali z fajerwerków informatycznych.

Niestety, w niektórych przypadkach funkcjonalność nie idzie w parze z bogactwem zasobów. Niemiecki portal GeoPortal.Bund jest bardzo przejrzysty, oferuje niezbędne narzędzia do wyszukiwania i przeglądania zawartości metadanych, przeglądarkę danych geoprzestrzennych udostępnionych przez różne instytucje. Szkopuł w tym, że o ile część serwisu z metadanymi nie budzi zastrzeżeń, o tyle dane do aplikacji mapowych są ubogie i skierowane głównie do geografów, kartografów, statystyków itp. Nie znajdziemy tutaj ortofotomapy, NMT, warstwy z osnową geodezyjną czy narzędzi do generowania wypisów z rejestru gruntów. Portal jest koncepcyjnie przeciwieństwem opisywanego w GEODECIE 5/2007 serwisu hiszpańskiego, który jest rozwijany w kierunku geodezyjnym. Niemniej jednak przyjrzyjmy się działaniu GeoPortal.Bund, bo w każdym rozwiązaniu można znaleźć dobre wzorce.
Jednym z nich może być wyraźny podział na część dla użytkowników początkujących i tych, którzy wiedzą, czego od podobnego serwisu oczekiwać. Wyszukiwarka metadanych w wersji uproszczonej udostępnia tylko jedno pole, w które wpisuje się słowo kluczowe. Użytkownik ma tutaj bardzo ograniczone pole manewru. Tryb zaawansowany pozwala zawęzić liczbę serwisów (dostawców metadanych), które system przeszukuje. Można więc zdefiniować ich rodzaj (powietrze, geologia, woda, infrastruktura, statystyka, geograficzne dane podstawowe, rolnictwo, środowisko naturalne), określić przedział czasowy aktualności danych czy wskazać na mapie lokalizację, o której szukamy informacji.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS