wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Marek Pudło

Jak Volkswagen

Niemiecki geoportal jest jak volkswagen – prosty w budowie, oszczędny w formie, a zarazem niezawodny
i służy milionom obywateli. Serwis na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby wyszedł spod ręki początkującego webmastera. Nasi zachodni sąsiedzi zdecydowanie postawili na funkcjonalność i zrezygnowali z fajerwerków informatycznych.

Niestety, w niektórych przypadkach funkcjonalność nie idzie w parze z bogactwem zasobów. Niemiecki portal GeoPortal.Bund jest bardzo przejrzysty, oferuje niezbędne narzędzia do wyszukiwania i przeglądania zawartości metadanych, przeglądarkę danych geoprzestrzennych udostępnionych przez różne instytucje. Szkopuł w tym, że o ile część serwisu z metadanymi nie budzi zastrzeżeń, o tyle dane do aplikacji mapowych są ubogie i skierowane głównie do geografów, kartografów, statystyków itp. Nie znajdziemy tutaj ortofotomapy, NMT, warstwy z osnową geodezyjną czy narzędzi do generowania wypisów z rejestru gruntów. Portal jest koncepcyjnie przeciwieństwem opisywanego w GEODECIE 5/2007 serwisu hiszpańskiego, który jest rozwijany w kierunku geodezyjnym. Niemniej jednak przyjrzyjmy się działaniu GeoPortal.Bund, bo w każdym rozwiązaniu można znaleźć dobre wzorce.
Jednym z nich może być wyraźny podział na część dla użytkowników początkujących i tych, którzy wiedzą, czego od podobnego serwisu oczekiwać. Wyszukiwarka metadanych w wersji uproszczonej udostępnia tylko jedno pole, w które wpisuje się słowo kluczowe. Użytkownik ma tutaj bardzo ograniczone pole manewru. Tryb zaawansowany pozwala zawęzić liczbę serwisów (dostawców metadanych), które system przeszukuje. Można więc zdefiniować ich rodzaj (powietrze, geologia, woda, infrastruktura, statystyka, geograficzne dane podstawowe, rolnictwo, środowisko naturalne), określić przedział czasowy aktualności danych czy wskazać na mapie lokalizację, o której szukamy informacji.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS