Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Mariusz Figurski

Algorytmy i strategie

System monitorowania sieci polskich stacji referencyjnych GPS, część II – artykuł recenzowany

Czy w Polsce, gdzie stale podkreśla się potrzebę budowy społeczeństwa informacyjnego, ktoś przewidział stworzenie baz z obserwacjami GNSS ze stacji referencyjnych do powtórnego, wielokrotnego wykorzystania? I czy będą one ogólnodostępne i bezpłatne?

W części I artykułu przedstawiłem charakterystykę sieci stacji permanentnych IGS i EPN. Stanowią one standard, który stał się podwaliną opracowania koncepcji monitorowania stacji referencyjnych GNSS w Polsce. Zwróciłem również uwagę na fakt, że monitorowanie może odbywać się bardzo szybko, kilkadziesiąt minut po zakończeniu obserwacji, lub z opóźnieniem nawet kilkudniowym. Zależy to m.in. od dostępności różnych typów parametrów ruchu obrotowego Ziemi i efemeryd precyzyjnych IGS. Kolejny temat do dyskusji dotyczy strategii opracowania sieci GNSS oraz parametrów brzegowych i sposobu interpretacji wyników. To wszystko implikuje następne problemy, które muszą zostać omówione w celu lepszego zrozumienia natury rzeczy.
Poniższy tekst stanowi syntetyczny przegląd obszarów, które wiążą się ze stacjami referencyjnymi i ich monitorowaniem. Dokładne ich poznanie i zrozumienie współzależności pomiędzy wydajnością obliczeniową komputerów, stosowanymi algorytmami i modelami opisu zjawisk fizycznych może zagwarantować, że przyjęte rozwiązanie będzie optymalne pod względem precyzji i dokładności, a wyniki (np. współrzędne stacji) będą porównywalne z alternatywnymi rozwiązaniami.
Należy pamiętać, że większość parametrów wejściowych i modeli może być modyfikowana w funkcji czasu. Ma to odzwierciedlenie w większości opublikowanych wyników opracowań z zakresu geodezji satelitarnej, gdzie z reguły najnowsze publikacje zastępują poprzednie. Dzieje się tak dlatego, że rozwiązania (współrzędne stacji, parametry ruchu obrotowego Ziemi itp.) uzyskuje się z globalnego dopasowania modeli do istniejących obserwacji, a używane modele i metody analizy danych ciągle są udoskonalane. Na świecie większość zbiorów danych obserwacyjnych z sieci IGS czy EPN uważa się za domenę publiczną i udostępnia zainteresowanym badaczom. Podejście takie nie jest filantropią, ale przemyślanym działaniem wynikającym z dobrze pojętego interesu osób bezpośrednio zaangażowanych w badania. Liczą one, że niezależne analizy poprawią powszechne zaufanie do przedstawianych wyników. Przejdźmy jednak do meritum problemu.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS