Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2007, Nr 8 (147) |


• Mamy kamerę! – jak działa nowoczesna firma mówią, członkowie zarządu MGGP • TerraSAR-X na orbicie – nowy rozdział obrazowania z kosmosu • Prezes Techmeksu Jacek Studencki o barierach rozwoju technik satelitarnych • Artykuł recenzowany: Analiza wyników – system monitorowania sieci polskich stacji ...

powrót

Marek Pudło

RoboTool z RoboTape RT-9000

RoboToolz to nowa marka na naszym rynku. Amerykańsko-niemiecka firma oferuje szeroką gamę laserowych urządzeń pomiarowych. Jest wśród nich kieszonkowy dalmierz RoboTape. Czasami
znacznie wygodniejszy w użyciu niż mało poręczna 50-metrowa ruletka, którą trzeba ciągnąć w poprzek ulicy, przez podwórko z groźnym psem czy w głąb studzienki kanalizacyjnej.

Ręczne dalmierze laserowe odziedziczyły technologię pomiaru po bardziej złożonych instrumentach geodezyjnych (tachimetrach i dalmierzach). W czasie pomiaru urządzenie wysyła wiązkę światła (lasera) w kierunku mierzonego obiektu i wyznacza przesunięcie fazowe odbitej fali nośnej powracającej do instrumentu. Z prostej zależności matematycznej określany jest dystans. Dodatkowo proces ten odbywa się przeważnie na trzech mało różniących się częstotliwościach, a wynik pomiaru jest porównywany
i uśredniany. Cechą charakterystyczną dalmierzy laserowych jest ich bezlustrowość. Odległość może być więcmierzona do dowolnego obiektu (który odbija wysłaną wiązkę) bez używania luster czy pryzmatów. Wiązka światła wysyłana przez dalmierze jest koloru czerwonego, a plamka lasera, która powstaje po wycelowaniu na obiekt, jest widoczna dla ludzkiego oka. Podkreślmy, że światło to nie zagraża wzrokowi (użyty laser należy do II klasy bezpieczeństwa). Wspomniana plamka lasera służy do wspomagania celowania. Bardzo dobrze sprawdza się na krótkich dystansach i raczej w nienasłonecznionym terenie.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS