wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2007, Nr 8 (147) |


• Mamy kamerę! – jak działa nowoczesna firma mówią, członkowie zarządu MGGP • TerraSAR-X na orbicie – nowy rozdział obrazowania z kosmosu • Prezes Techmeksu Jacek Studencki o barierach rozwoju technik satelitarnych • Artykuł recenzowany: Analiza wyników – system monitorowania sieci polskich stacji ...

powrót

Marek Pudło

RoboTool z RoboTape RT-9000

RoboToolz to nowa marka na naszym rynku. Amerykańsko-niemiecka firma oferuje szeroką gamę laserowych urządzeń pomiarowych. Jest wśród nich kieszonkowy dalmierz RoboTape. Czasami
znacznie wygodniejszy w użyciu niż mało poręczna 50-metrowa ruletka, którą trzeba ciągnąć w poprzek ulicy, przez podwórko z groźnym psem czy w głąb studzienki kanalizacyjnej.

Ręczne dalmierze laserowe odziedziczyły technologię pomiaru po bardziej złożonych instrumentach geodezyjnych (tachimetrach i dalmierzach). W czasie pomiaru urządzenie wysyła wiązkę światła (lasera) w kierunku mierzonego obiektu i wyznacza przesunięcie fazowe odbitej fali nośnej powracającej do instrumentu. Z prostej zależności matematycznej określany jest dystans. Dodatkowo proces ten odbywa się przeważnie na trzech mało różniących się częstotliwościach, a wynik pomiaru jest porównywany
i uśredniany. Cechą charakterystyczną dalmierzy laserowych jest ich bezlustrowość. Odległość może być więcmierzona do dowolnego obiektu (który odbija wysłaną wiązkę) bez używania luster czy pryzmatów. Wiązka światła wysyłana przez dalmierze jest koloru czerwonego, a plamka lasera, która powstaje po wycelowaniu na obiekt, jest widoczna dla ludzkiego oka. Podkreślmy, że światło to nie zagraża wzrokowi (użyty laser należy do II klasy bezpieczeństwa). Wspomniana plamka lasera służy do wspomagania celowania. Bardzo dobrze sprawdza się na krótkich dystansach i raczej w nienasłonecznionym terenie.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS