wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2007, Nr 8 (147) |


• Mamy kamerę! – jak działa nowoczesna firma mówią, członkowie zarządu MGGP • TerraSAR-X na orbicie – nowy rozdział obrazowania z kosmosu • Prezes Techmeksu Jacek Studencki o barierach rozwoju technik satelitarnych • Artykuł recenzowany: Analiza wyników – system monitorowania sieci polskich stacji ...

powrót

Waldemar Izdebski

Od rastra do wektora

Wykorzystanie systemu GEO-MAP w prowadzeniu zasobu geodezyjnego m.st. Warszawy

Funkcjonowanie systemu GEOMAP w Warszawie ma już ponaddziesięcioletnią tradycję. Dotyczy to zarówno ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, który prowadzi w nim zasób geodezyjny, jak i urzędów dzielnic (wcześniej gmin), w których program jest wykorzystywany w codziennej pracy.

Systematyczne prowadzenie geometrycznej bazy ewidencji gruntów w GEO-MAP rozpoczęto od gminy Ursynów (2000 r.). Następnie, korzystając ze zdobytych doświadczeń, uruchomiono system w gminach Włochy i Wawer. Obecnie działa on w 16 dzielnicach (z wyłączeniem Pragi Południe i Mokotowa). W artykule przedstawiono aktualny stan wdrożenia systemu GEO-MAP i jego internetowej wersji o nazwie iGeoMap w Biurze Geodezji i Katastru (BGiK) Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy na koniec czerwca 2007 roku.

OPROGRAMOWANIE DO PROWADZENIA ZASOBU

Zasób geodezyjny i kartograficzny BGiK prowadzony jest za pomocą dwóch współpracujących ze sobą systemów informatycznych, tj. GEO-MAP firmy GEO-SYSTEM Sp. z o.o. (dane geometryczne całej treści mapy zasadniczej) oraz ISEG2000 firmy BOGART Sp. z o.o. (baza opisowa EGiB). Obydwa narzędzia zapewniają wzajemny dostęp do danych oraz utrzymanie ich spójności. Zgodność baz geometrycznej i opisowej jest na bieżąco monitorowana. Należy przy tym zauważyć, że baza geometryczna ewidencji gruntów jest tylko podzbiorem prowadzonej spójnie całej mapy zasadniczej.
Dzięki obiektowej budowie bazy danych systemu GEO-MAP wszystkie zgromadzone dane – oprócz klasycznej prezentacji płaskimi znakami umownymi – można przedstawiać w alternatywnej formie, jaką jest wizualizacja trójwymiarowa (rys. 1), która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu dzięki oprogramowaniu Google Earth.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS