wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2007, Nr 8 (147) |


• Mamy kamerę! – jak działa nowoczesna firma mówią, członkowie zarządu MGGP • TerraSAR-X na orbicie – nowy rozdział obrazowania z kosmosu • Prezes Techmeksu Jacek Studencki o barierach rozwoju technik satelitarnych • Artykuł recenzowany: Analiza wyników – system monitorowania sieci polskich stacji ...

powrót

Marek Pudło

Geodezyjne lobby blokuje postęp

Z Jackiem Studenckim, prezesem firmy Techmex, rozmawia Marek Pudło

MAREK PUDŁO: Co skłoniło Państwa do sponsorowania zorganizowanych w Warszawie Dni Technik Satelitarnych?
JACEK STUDENCKI: Uważamy się za czołową firmę w Polsce wykorzystującą technologie satelitarne. Inicjatywa środowiska warszawskiego dotycząca dialogu społecznego na temat tych technologii została przez nas bardzo wysoko oceniona. Skala przedsięwzięcia miała unaocznić, że obywatele oczekują państwa zorientowanego na rozwój, a gospodarka potrzebuje tego, co Techmex od trzech lat oferuje. Jesteśmy świadomi, jak techniki satelitarne są wykorzystywane na świecie (np. w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej) i w jakim stopniu wpływają na dynamikę rozwoju nowoczesnego kraju. Uważamy, że w przypadku organizacji Dni Technik Satelitarnych w przyszłym roku dołączą do nas kolejne podmioty, które zaangażują się aktywnie w promocję technologii satelitarnych w Polsce.

W jakim kierunku zmierza długofalowa polityka biznesowa Techmeksu?
Strategia rozwoju firmy jest skorelowana z planami największych światowych graczy, z którymi ściśle współpracujemy. Znamy ich plany do roku 2015 i będziemy się do nich dostosowywać. Zamierzamy w najbliższym czasie podpisywać kolejne umowy z instytucjami zagranicznymi, głównie z firmami amerykańskimi i rządami państw europejskich. Mogę zdradzić, że prowadzone są wstępne rozmowy z firmą Telespazio o nawiązaniu współpracy przy realizacji projektów łączących technologie radarowe i obrazowe. Ogólnie rzecz biorąc, celem jest: zwiększenie dokładności zdjęć satelitarnych i aktywne wprowadzanie tych produktów na rynek. Możemy śmiało stwierdzić, że za kilka lat na orbitach znajdą się satelity umożliwiające wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 20-25 cm. Pierwszym krokiem będzie 40-centymetrowy GeoEye 1, którego start przewidywany jest późną jesienią br. Charakteryzują go dwa parametry napawające nas optymizmem. Pierwszy to piksel 40 cm, który jest rewelacyjnym wynikiem, a drugi to zdolność rejestracji sceny 15 x 15 km, czyli dwukrotnie większej od Ikonosa. Przy takich parametrach sam tylko GeoEye 1 daje nam możliwość aktualizacji pokrycia Polski w ciągu dwóch lat. Myślę, że będzie to hit sezonu.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS