Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2007, Nr 8 (147) |


• Mamy kamerę! – jak działa nowoczesna firma mówią, członkowie zarządu MGGP • TerraSAR-X na orbicie – nowy rozdział obrazowania z kosmosu • Prezes Techmeksu Jacek Studencki o barierach rozwoju technik satelitarnych • Artykuł recenzowany: Analiza wyników – system monitorowania sieci polskich stacji ...

powrót

Marek Pudło

Geodezyjne lobby blokuje postęp

Z Jackiem Studenckim, prezesem firmy Techmex, rozmawia Marek Pudło

MAREK PUDŁO: Co skłoniło Państwa do sponsorowania zorganizowanych w Warszawie Dni Technik Satelitarnych?
JACEK STUDENCKI: Uważamy się za czołową firmę w Polsce wykorzystującą technologie satelitarne. Inicjatywa środowiska warszawskiego dotycząca dialogu społecznego na temat tych technologii została przez nas bardzo wysoko oceniona. Skala przedsięwzięcia miała unaocznić, że obywatele oczekują państwa zorientowanego na rozwój, a gospodarka potrzebuje tego, co Techmex od trzech lat oferuje. Jesteśmy świadomi, jak techniki satelitarne są wykorzystywane na świecie (np. w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej) i w jakim stopniu wpływają na dynamikę rozwoju nowoczesnego kraju. Uważamy, że w przypadku organizacji Dni Technik Satelitarnych w przyszłym roku dołączą do nas kolejne podmioty, które zaangażują się aktywnie w promocję technologii satelitarnych w Polsce.

W jakim kierunku zmierza długofalowa polityka biznesowa Techmeksu?
Strategia rozwoju firmy jest skorelowana z planami największych światowych graczy, z którymi ściśle współpracujemy. Znamy ich plany do roku 2015 i będziemy się do nich dostosowywać. Zamierzamy w najbliższym czasie podpisywać kolejne umowy z instytucjami zagranicznymi, głównie z firmami amerykańskimi i rządami państw europejskich. Mogę zdradzić, że prowadzone są wstępne rozmowy z firmą Telespazio o nawiązaniu współpracy przy realizacji projektów łączących technologie radarowe i obrazowe. Ogólnie rzecz biorąc, celem jest: zwiększenie dokładności zdjęć satelitarnych i aktywne wprowadzanie tych produktów na rynek. Możemy śmiało stwierdzić, że za kilka lat na orbitach znajdą się satelity umożliwiające wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 20-25 cm. Pierwszym krokiem będzie 40-centymetrowy GeoEye 1, którego start przewidywany jest późną jesienią br. Charakteryzują go dwa parametry napawające nas optymizmem. Pierwszy to piksel 40 cm, który jest rewelacyjnym wynikiem, a drugi to zdolność rejestracji sceny 15 x 15 km, czyli dwukrotnie większej od Ikonosa. Przy takich parametrach sam tylko GeoEye 1 daje nam możliwość aktualizacji pokrycia Polski w ciągu dwóch lat. Myślę, że będzie to hit sezonu.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS