Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2007, Nr 9 (148) |


• Rozmowa z przedstawicielami ZGiKM GEOPOZ w Poznaniu • Zespół a operacja „Dwa przyłącza”, czyli 12 tygodni mitręgi administracyjnej • Detekcja a identyfikacja obiektu w rozpoznaniu obrazowym • Nieprawidłowości przy sporządzaniu map prawnych pod drogi

powrót

Paweł E. Weszpiński

Obrazy z dziejów Warszawy

Rzecz o wystawie dawnych planów miasta (1641-2007)

Duże zainteresowanie niedawną ekspozycją poświęconą stołecznej kartografii w siedzibie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy podważa dość często stawianą tezę, że mapy są mało atrakcyjnym obiektem wystawienniczym.

Latem 2004 roku Archiwum Państwowe m.st. Warszawy wraz z Archiwum Głównym Akt Dawnych przedstawiło jednemu z wydziałów urzędu miasta wstępny projekt wystawy dawnych planów i map Warszawy. W jego ramach autor niniejszego artykułu przygotował wybór kilkudziesięciu dzieł kartograficznych do zaprezentowania w formie reprodukcji. Pomysł pozostał wtedy jedynie w sferze projektu. Powrócił dwa lata później, kiedy z propozycją wystawy kartografii warszawskiej ze zbiorów Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Sankt Petersburgu zwróciło się do miasta Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne. Latem 2006 roku porozumienie o realizacji „obwoźnej” wystawy zawarły Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy oraz WPG.

Prezentowane zbiory
Dawne plany i mapy Warszawy są bardzo rozproszone, dlatego na wystawie wykorzystano zbiory wielu instytucji. Znalazły się na niej mapy i plany z Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Muzeum Historycznego m.st. Warszawy oraz Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Sankt Petersburgu.
Na ostateczny zbiór materiałów prezentowanych na wystawie złożył się przede wszystkim zaktualizowany, wspomniany wyżej wybór autora uzupełniony o propozycje Teresy Krogulec (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy) w zakresie kartografii „komercyjnej” XIX i pierwszej połowy XX wieku oraz o plany Warszawy powstałe po II wojnie światowej, wybrane przez Tomasza Nowackiego (Katedra Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego).

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS