Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2007, Nr 9 (148) |


• Rozmowa z przedstawicielami ZGiKM GEOPOZ w Poznaniu • Zespół a operacja „Dwa przyłącza”, czyli 12 tygodni mitręgi administracyjnej • Detekcja a identyfikacja obiektu w rozpoznaniu obrazowym • Nieprawidłowości przy sporządzaniu map prawnych pod drogi

powrót

Tadeusz Piaseczny

Bezpieczne dane

Optymalizacja środowiska przetwarzania danych na przykładzie inwestycji drogowo-mostowej A4 na odcinku Zgorzelec–Wykroty

W każdym procesie przetwarzania danych spotykamy się z problemem zarządzania zbiorami oraz skutecznej archiwizacji, czyli takiej, która umożliwia szybkie i precyzyjne zlokalizowanie informacji oraz jej jednoznaczne zidentyfikowanie. Problem nabiera szczególnego znaczenia przy rosnącej rotacji kadry oraz wykorzystaniu oprogramowania kilku producentów w wersjach powstałych w różnym czasie.

Z reguły kłopoty rozpoczynają się już na stanowisku komputerowym, gdzie użytkownicy mają różne nawyki pracy lub, co gorsza, w ogóle ich nie mają. Archiwizacja wykonywana jest wtedy przypadkowo (przypomni się użytkownikowi albo i nie), nie wspominając o lokalizacji składowanych archiwów czy też nazewnictwie. Najczęściej tłumaczy się to brakiem czasu, natłokiem obowiązków etc. Jest to w pewnej mierze zrozumiałe, ale tylko z punktu widzenia użytkownika. Każdorazowe sprawdzanie, czy kopia jest zrobiona i czy jest to właśnie ta kopia (zapis typu: kopia ostateczna 1, kopia ostateczna 2 itp.), jest bezcelowe i w większości przypadków tylko utrudnia pracę zarówno osobom przetwarzającym dane, jak i kadrze zarządzającej.
W takiej sytuacji luksusem jest przetwarzanie danych w centralnej bazie (MS SQL, Oracle itp.). Ale co zrobić, gdy nasze oprogramowanie nie wykorzystuje takiej bazy danych? No cóż, każdy jakoś sobie z tym radzi, lepiej lub gorzej, często jednak z opłakanym skutkiem.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS