Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2007, Nr 9 (148) |


• Rozmowa z przedstawicielami ZGiKM GEOPOZ w Poznaniu • Zespół a operacja „Dwa przyłącza”, czyli 12 tygodni mitręgi administracyjnej • Detekcja a identyfikacja obiektu w rozpoznaniu obrazowym • Nieprawidłowości przy sporządzaniu map prawnych pod drogi

powrót

Bogdan Grzechnik

Jak skrócić procedury

Mapy do celów prawnych oraz dokumentacja geodezyjno-prawna niezbędna do wydawania decyzji lokalizacyjnych oraz decyzji odszkodowawczych dla wszystkich kategorii dróg

Przedmiotem artykułu są podstawowe nieprawidłowości i błędy popełniane przy zamawianiu i wykonywaniu tego typu map oraz bariery powodujące wydłużenie czasu ich sporządzania. Autor przedstawia także sugestie zmian, które powinny zostać pilnie wprowadzone.

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że znowelizowana „specustawa” zdecydowanie zmieniła funkcję i rolę mapy. Oprócz technicznego wydzielania z istniejących nieruchomości działek pod drogi, mapa jest dokumentem, na podstawie którego decyzją lokalizacyjną automatycznie odejmowane jest prawo własności. Tym większa odpowiedzialność ciąży na twórcach tych map, bo każdy błąd techniczny przeniesiony zostanie na regulacje własnościowe.
Dotychczas decyzją wojewody zatwierdzany był tylko podział nieruchomości. Mapy były jeszcze weryfikowane przez firmy przygotowujące dokumenty do wykupu, właścicieli oraz notariuszy, którzy sporządzali akty notarialne. Jeśli stwierdzono jakieś braki lub błędy techniczne, których nie zauważył ośrodek dokumentacji, można je było skorygować. Obecnie mapy takie weryfikował będzie dopiero sąd wieczystoksięgowy, do którego wpłynie wniosek o dokonanie wpisu prawa własności Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST). Odrzucenie pojedynczych wniosków będzie skutkowało ciąg­łymi problemami i komplikacjami. Na razie nie bardzo wiadomo nawet, kto będzie pilnował tych spraw. Niezależnie od wykonania map, obecnie na tym etapie konieczne też będzie dokładne zbadanie stanów prawnych, ewidencyjnych i faktycznych każdej nieruchomości oraz zgromadzenie poświadczonych notarialnie kopii dokumentów włas­ności dla wszystkich nieruchomości. Wskazane również będzie uruchomienie procedur dla pilnej regulacji prawnej nieruchomości, dla których nie ma tytułów własności.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS