wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2007, Nr 9 (148) |


• Rozmowa z przedstawicielami ZGiKM GEOPOZ w Poznaniu • Zespół a operacja „Dwa przyłącza”, czyli 12 tygodni mitręgi administracyjnej • Detekcja a identyfikacja obiektu w rozpoznaniu obrazowym • Nieprawidłowości przy sporządzaniu map prawnych pod drogi

powrót

Jerzy Ostrowski

Moskwa po raz drugi

XXIII Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna i XIV Zgromadzenie Ogólne MAK (ICA), 4-10 sierpnia

Już przez prawie pół wieku kartografowie z całego świata spotykają się co dwa lata na międzynarodowych konferencjach kartograficznych, a co cztery – na zwoływanych w tym samym czasie i miejscu posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej – MAK (International Cartografic Association – ICA).

Organizacja utworzona w 1959 roku zrzesza obecnie 83 państwa reprezentowane przez stowarzyszenia lub instytucje kartograficzne. Polskę, należącą do MAK od 1964 r., reprezentuje od początku resortowy Instytut Geodezji i Kartografii.
Organizowane za każdym razem w innym kraju konferencje i zgromadzenia delegatów MAK oraz towarzyszące im imprezy (wystawy, wycieczki, konkursy itp.) mają już zatem długą tradycję i odbywają się według określonego rytuału, co jakiś czas wzbogacanego przez gospodarzy o nowe elementy. Tu warto przypomnieć, że niektóre kraje gościły u siebie zagranicznych kartografów już parokrotnie: Hiszpania trzy (w 1974, 1995 i 2005 r.), a Kanada i Wielka Brytania po dwa razy, ale za każdym razem konferencje te odbywały się w różnych miastach (np. w Hiszpanii kolejno w Madrycie, Barcelonie i La Corunii, a w Kanadzie w Montrealu i Ottawie). Jedynym miastem, które po raz drugi wybrano na miejsce międzynarodowej konferencji kartograficznej, jest Moskwa. Tu bowiem w sierpniu 1976 r. w gmachu Uniwersytetu Moskiewskiego odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna z udziałem 520 osób z 43 krajów (w tym 20 osób z Polski), a także obradowało V Zgromadzenie Ogólne MAK.
Ponownie do Moskwy kartografowie zjechali na prawie tygodniowe spotkanie w dniach 4-9 sierpnia br., aby – zgodnie z podjętą przed ośmiu laty w Ottawie decyzją – uczestniczyć w XXIII Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej i XIV Zgromadzeniu Ogólnym MAK. Tym razem miejscem obrad był okazały, nowoczesny hotel Kosmos w północnej części miasta, w pobliżu słynnej wieży telewizyjnej Ostankino i popularnego kompleksu wystawowego, gdzie przed 1991 rokiem eksponowano osiągnięcia gospodarcze poszczególnych republik radzieckich. Niestety, z powodu wysokich kosztów rejestracji i noclegów oraz niedowładu organizacyjnego (nie wszystkim zdążono wydać rosyjskie wizy) liczba uczestników była znacznie mniejsza niż na poprzednich konferencjach (przypomnijmy: 1079 osób w 2003 r. w Durbanie i 1625 w 2005 r. w La Corunii) i niż się spodziewali gospodarze. Przybyło bowiem do Moskwy blisko 750 osób z 49 krajów, w tym zaledwie 50 Rosjan. Lepiej przedstawiają się natomiast liczby dotyczące odbytych sesji, wielkości i zawartości wystaw, publikacji oraz okolicznościowych wycieczek technicznych i turystycznych.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS