wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2007, Nr 10 (149) |


• Metadane nie wystarczą – o systemach EGiB jako elemencie centralnych systemów informacyjnych administracji publicznej pisze Janusz Dygaszewicz • O założeniach do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią: Bogdan Ney, Jerzy Albin, Waldemar Klocek • World­View-1 na orbicie • 51. Tydzień Fotogrametryczny w ...

powrót

Anna Wardziak

Kartografowie o metodach

Hasłem tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej, odbywającej się w malowniczym Nałęczowie (19-21 wrześ­nia), były „Współczesne trendy w metodyce kartograficznej”, co znalazło pełne odbicie w poruszanej tematyce.

Już po raz szósty gospodarzem imprezy był ośrodek lubelski. Przypomnijmy, że zapoczątkowana w 1968 r. najpierw odbywała się corocznie, a od 1993 r. – w cyklu dwuletnim. Tegoroczna 32. konferencja (zorganizowana wspólnie przez Zakład Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Oddział Lubelski PTG oraz GUGiK) zgromadziła blisko 100 uczestników reprezentujących większość naukowych ośrodków kartograficznych w Polsce, a także przedstawicieli Rosji, Ukrainy i Litwy. W tym gronie znaleźli się również, niestety nieliczni, przedstawiciele działających na naszym rynku wydawnictw kartograficznych. Konferencję otworzył szef Komitetu Organizacyjnego prof. Mieczysław Sirko, a rektor UMCS Wiesław Kamiński przypomniał inicjatora pierwszej tego typu imprezy – Franciszka Uhorczaka, profesora tej uczelni. Głównego geodetę kraju reprezentował Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK.

Łącznie na konferencji zaprezentowano 30 referatów o dość zróżnicowanej tematyce. W referacie wprowadzającym interesującą, wręcz filozoficzną, definicję mapy przedstawił prof. Andrzej Makowski (PW), który stwierdził, że pojęcie to – mimo odchodzenia od jego klasycznego rozumienia – nie może zniknąć ze słownika kartografów. Dużo uwagi poświęcono kluczowej w kartografii problematyce generalizacji, a w szczególności generalizacji automatycznej. Optymis­tyczne perspektywy w tym zakresie przedstawił dr Robert Olszewski (PW) w „Studium możliwości wykorzystania kompresji falkowej jako metody generalizacji numerycznego modelu rzeźby terenu”. Przez prof. Jacka Pasławskiego (UW) podniesiony został problem potrzeby stworzenia nowej klasyfikacji kartograficznych metod i form prezentacji. O tym, że jest to temat równie żywy w środowisku, świadczyła towarzysząca dyskusja. Wiele mówiono na temat metod prezentacji różnych treści na mapach tematycznych (m.in. akustycznych, leśnych, ekologicznych, historycznych), poruszono problematykę prezentacji na mapach zjawisk dynamicznych. W kilku wystąpieniach pojawiły się również zagadnienia związane ze specyfiką map w internecie. Osobną prezentację stanowiły współczesne trendy w metodyce kartografii biblijnej. Miejsce znalazło się również dla geokompozycji w satyrze i sztuce...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS