Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2007, Nr 10 (149) |


• Metadane nie wystarczą – o systemach EGiB jako elemencie centralnych systemów informacyjnych administracji publicznej pisze Janusz Dygaszewicz • O założeniach do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią: Bogdan Ney, Jerzy Albin, Waldemar Klocek • World­View-1 na orbicie • 51. Tydzień Fotogrametryczny w ...

powrót

Anna Wardziak

Kartografowie o metodach

Hasłem tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej, odbywającej się w malowniczym Nałęczowie (19-21 wrześ­nia), były „Współczesne trendy w metodyce kartograficznej”, co znalazło pełne odbicie w poruszanej tematyce.

Już po raz szósty gospodarzem imprezy był ośrodek lubelski. Przypomnijmy, że zapoczątkowana w 1968 r. najpierw odbywała się corocznie, a od 1993 r. – w cyklu dwuletnim. Tegoroczna 32. konferencja (zorganizowana wspólnie przez Zakład Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Oddział Lubelski PTG oraz GUGiK) zgromadziła blisko 100 uczestników reprezentujących większość naukowych ośrodków kartograficznych w Polsce, a także przedstawicieli Rosji, Ukrainy i Litwy. W tym gronie znaleźli się również, niestety nieliczni, przedstawiciele działających na naszym rynku wydawnictw kartograficznych. Konferencję otworzył szef Komitetu Organizacyjnego prof. Mieczysław Sirko, a rektor UMCS Wiesław Kamiński przypomniał inicjatora pierwszej tego typu imprezy – Franciszka Uhorczaka, profesora tej uczelni. Głównego geodetę kraju reprezentował Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK.

Łącznie na konferencji zaprezentowano 30 referatów o dość zróżnicowanej tematyce. W referacie wprowadzającym interesującą, wręcz filozoficzną, definicję mapy przedstawił prof. Andrzej Makowski (PW), który stwierdził, że pojęcie to – mimo odchodzenia od jego klasycznego rozumienia – nie może zniknąć ze słownika kartografów. Dużo uwagi poświęcono kluczowej w kartografii problematyce generalizacji, a w szczególności generalizacji automatycznej. Optymis­tyczne perspektywy w tym zakresie przedstawił dr Robert Olszewski (PW) w „Studium możliwości wykorzystania kompresji falkowej jako metody generalizacji numerycznego modelu rzeźby terenu”. Przez prof. Jacka Pasławskiego (UW) podniesiony został problem potrzeby stworzenia nowej klasyfikacji kartograficznych metod i form prezentacji. O tym, że jest to temat równie żywy w środowisku, świadczyła towarzysząca dyskusja. Wiele mówiono na temat metod prezentacji różnych treści na mapach tematycznych (m.in. akustycznych, leśnych, ekologicznych, historycznych), poruszono problematykę prezentacji na mapach zjawisk dynamicznych. W kilku wystąpieniach pojawiły się również zagadnienia związane ze specyfiką map w internecie. Osobną prezentację stanowiły współczesne trendy w metodyce kartografii biblijnej. Miejsce znalazło się również dla geokompozycji w satyrze i sztuce...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS