Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2007, Nr 10 (149) |


• Metadane nie wystarczą – o systemach EGiB jako elemencie centralnych systemów informacyjnych administracji publicznej pisze Janusz Dygaszewicz • O założeniach do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią: Bogdan Ney, Jerzy Albin, Waldemar Klocek • World­View-1 na orbicie • 51. Tydzień Fotogrametryczny w ...

powrót

Waldemar Klocek

Lista pobożnych życzeń

Uwagi do opracowania pt. Założenia nowego Prawa geodezyjnego i zmian w prawie związanych z infrastrukturą informacji przestrzennej

Powołanie zespołu ekspertów wyzwoliło wśród wykonawstwa geodezyjnego nadzieję. Nadzieję, bo większość z nas współpracuje z poszczególnymi ogniwami administracji (ośrodki, starostwa, gminy, urzędy wojewódzkie, marszałkowskie itp.). Wykonawstwo geodezyjne jest zorientowane, gdzie występują największe przeszkody w sprawnym funkcjonowaniu poszczególnych ogniw, w przeprowadzeniu inwestycji, w zarządzaniu informacją. Oczekujemy szybkiego działania w sprawie zagwarantowania praw własności intelektualnej, praw autorskich, działań na rzecz społeczeństwa informacyjnego.

W pkt 2.3 „Cel, zakres i metoda prac nad założeniami reformy geoinformacji” czytamy: „Założenia nowej ustawy, po korektach ich przedłożonego przez ekspertów projektu, do postaci uznanej za właściwą przez podmioty występujące z inicjatywą ustawodawczą, stanowić powinny podstawę sporządzenia projektu ustawy przez prawników”. Naszym zdaniem pozostawienie założeń w wersji przedstawionej przez ekspertów jest zbyt niebezpieczne dla naszej branży. A to dlatego, że „założenia” nie załatwiają żadnego zagadnienia do końca, niektórych tematów nie podejmując w ogóle.

Zapowiadano przecież głęboką reformę funkcjonowania naszej branży w oparciu o „nową wizję, która zawierałaby powstającą na naszych oczach – nowoczesną i rozległą – »dziedzinę geoinformacji«”, przezwyciężenie patologii rynku usług geodezyjno-kartograficznych w funkcjonowaniu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, przezwyciężenie barier informacyjnych „Polski resortowej” oraz otworzeniu się branży na „potrzeby społeczeństwa informacyjnego, gospodarki rynkowej i zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem programu »Taniego Państwa«”. Hasła wzniosłe, ale były i są takie potrzeby...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS