wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2007, Nr 10 (149) |


• Metadane nie wystarczą – o systemach EGiB jako elemencie centralnych systemów informacyjnych administracji publicznej pisze Janusz Dygaszewicz • O założeniach do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią: Bogdan Ney, Jerzy Albin, Waldemar Klocek • World­View-1 na orbicie • 51. Tydzień Fotogrametryczny w ...

powrót

Waldemar Klocek

Lista pobożnych życzeń

Uwagi do opracowania pt. Założenia nowego Prawa geodezyjnego i zmian w prawie związanych z infrastrukturą informacji przestrzennej

Powołanie zespołu ekspertów wyzwoliło wśród wykonawstwa geodezyjnego nadzieję. Nadzieję, bo większość z nas współpracuje z poszczególnymi ogniwami administracji (ośrodki, starostwa, gminy, urzędy wojewódzkie, marszałkowskie itp.). Wykonawstwo geodezyjne jest zorientowane, gdzie występują największe przeszkody w sprawnym funkcjonowaniu poszczególnych ogniw, w przeprowadzeniu inwestycji, w zarządzaniu informacją. Oczekujemy szybkiego działania w sprawie zagwarantowania praw własności intelektualnej, praw autorskich, działań na rzecz społeczeństwa informacyjnego.

W pkt 2.3 „Cel, zakres i metoda prac nad założeniami reformy geoinformacji” czytamy: „Założenia nowej ustawy, po korektach ich przedłożonego przez ekspertów projektu, do postaci uznanej za właściwą przez podmioty występujące z inicjatywą ustawodawczą, stanowić powinny podstawę sporządzenia projektu ustawy przez prawników”. Naszym zdaniem pozostawienie założeń w wersji przedstawionej przez ekspertów jest zbyt niebezpieczne dla naszej branży. A to dlatego, że „założenia” nie załatwiają żadnego zagadnienia do końca, niektórych tematów nie podejmując w ogóle.

Zapowiadano przecież głęboką reformę funkcjonowania naszej branży w oparciu o „nową wizję, która zawierałaby powstającą na naszych oczach – nowoczesną i rozległą – »dziedzinę geoinformacji«”, przezwyciężenie patologii rynku usług geodezyjno-kartograficznych w funkcjonowaniu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, przezwyciężenie barier informacyjnych „Polski resortowej” oraz otworzeniu się branży na „potrzeby społeczeństwa informacyjnego, gospodarki rynkowej i zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem programu »Taniego Państwa«”. Hasła wzniosłe, ale były i są takie potrzeby...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS