wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2007, Nr 10 (149) |


• Metadane nie wystarczą – o systemach EGiB jako elemencie centralnych systemów informacyjnych administracji publicznej pisze Janusz Dygaszewicz • O założeniach do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią: Bogdan Ney, Jerzy Albin, Waldemar Klocek • World­View-1 na orbicie • 51. Tydzień Fotogrametryczny w ...

powrót

Bogdan Ney

Słuszne podejście sieciowe

Uwagi do opracowania pt. Założenia nowego Prawa geodezyjnego i zmian w prawie związanych z infrastrukturą informacji przestrzennej

Moja opinia nie ma charakteru wyczerpującego opracowania; jest zbiorem niedużej liczby uwag o różnym zresztą ciężarze gatunkowym; została sporządzona na zaproszenie redakcji periodyku GEODETA jako głos w dyskusji prasowej.

Dobrze, że zostały podjęte prace nad nowym Prawem geodezyjnym i zmianami w prawie związanymi z infrastrukturą informacji przestrzennej, objętą obecnie dyrektywą INSPIRE Unii Europejskiej. Niedawne doświadczenie potwierdziło tezę, że ustawa regulująca problematykę nienależącą do polityki społecznej, lecz do materii fachowej, o dużym ładunku techniki, w szczególności metrologicznej i informatycznej, nie może być celnie przygotowana w toku rozciągniętych w czasie dyskusji parlamentarno-klubowych, nadmiernie nasyconych sporami ideologicznymi czy partyjnymi. Sądzę, że skład osobowy zespołu autorskiego może gwarantować, co zdaje się potwierdzać opiniowane opracowanie, przygotowanie racjonalnego projektu nowego prawa geodezyjnego. Trzeba wszakże baczyć, aby słuszne założenia nie zostały wypaczone w toku redagowania szczegółowego projektu prawa, a później – aby nie uległy zepsuciu przez przypadkowe poprawki w toku uzgodnień komisyjnych w parlamencie, co zdarzyło się niektórym aktom prawnym.

Popieram tezę o konieczności priorytetu dla podejścia sieciowego nad podejściem resortowym (por. wypowiedzi internetowe i prasowe wiceministra Piotra Piętaka), widoczną w opiniowanym dokumencie. Tezę tę, w trochę innym nazewnictwie, głosiłem również osobiście, zwłaszcza jako merytoryczny koordynator cyklu konferencji „GIS w praktyce”, organizowanych corocznie w latach 1994-2003 przez Centrum Promocji Informatyki...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS