Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2007, Nr 10 (149) |


• Metadane nie wystarczą – o systemach EGiB jako elemencie centralnych systemów informacyjnych administracji publicznej pisze Janusz Dygaszewicz • O założeniach do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią: Bogdan Ney, Jerzy Albin, Waldemar Klocek • World­View-1 na orbicie • 51. Tydzień Fotogrametryczny w ...

powrót

Bogdan Ney

Słuszne podejście sieciowe

Uwagi do opracowania pt. Założenia nowego Prawa geodezyjnego i zmian w prawie związanych z infrastrukturą informacji przestrzennej

Moja opinia nie ma charakteru wyczerpującego opracowania; jest zbiorem niedużej liczby uwag o różnym zresztą ciężarze gatunkowym; została sporządzona na zaproszenie redakcji periodyku GEODETA jako głos w dyskusji prasowej.

Dobrze, że zostały podjęte prace nad nowym Prawem geodezyjnym i zmianami w prawie związanymi z infrastrukturą informacji przestrzennej, objętą obecnie dyrektywą INSPIRE Unii Europejskiej. Niedawne doświadczenie potwierdziło tezę, że ustawa regulująca problematykę nienależącą do polityki społecznej, lecz do materii fachowej, o dużym ładunku techniki, w szczególności metrologicznej i informatycznej, nie może być celnie przygotowana w toku rozciągniętych w czasie dyskusji parlamentarno-klubowych, nadmiernie nasyconych sporami ideologicznymi czy partyjnymi. Sądzę, że skład osobowy zespołu autorskiego może gwarantować, co zdaje się potwierdzać opiniowane opracowanie, przygotowanie racjonalnego projektu nowego prawa geodezyjnego. Trzeba wszakże baczyć, aby słuszne założenia nie zostały wypaczone w toku redagowania szczegółowego projektu prawa, a później – aby nie uległy zepsuciu przez przypadkowe poprawki w toku uzgodnień komisyjnych w parlamencie, co zdarzyło się niektórym aktom prawnym.

Popieram tezę o konieczności priorytetu dla podejścia sieciowego nad podejściem resortowym (por. wypowiedzi internetowe i prasowe wiceministra Piotra Piętaka), widoczną w opiniowanym dokumencie. Tezę tę, w trochę innym nazewnictwie, głosiłem również osobiście, zwłaszcza jako merytoryczny koordynator cyklu konferencji „GIS w praktyce”, organizowanych corocznie w latach 1994-2003 przez Centrum Promocji Informatyki...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS