wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2007, Nr 10 (149) |


• Metadane nie wystarczą – o systemach EGiB jako elemencie centralnych systemów informacyjnych administracji publicznej pisze Janusz Dygaszewicz • O założeniach do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią: Bogdan Ney, Jerzy Albin, Waldemar Klocek • World­View-1 na orbicie • 51. Tydzień Fotogrametryczny w ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Góra urodziła mysz

Rozmowa z Jerzym Albinem, głównym geodetą kraju w latach 2001-2006, o założeniach nowego Prawa geodezyjnego i zmian w prawie związanych z infrastrukturą informacji przestrzennej

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Jakie jest pana pierwsze wrażenie po przeczytaniu założeń do nowego Prawa geodezyjnego przygotowanych przez zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Grażyny Szpor?
JERZY ALBIN: Przede wszystkim postawiono sobie zbyt ambitny cel. Popełniono ten sam błąd, który myśmy zrobili, usiłując przy okazji nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego załatwić za dużo spraw naraz. Zespół ekspertów PiS poszedł jeszcze dalej, bo chce reformować nie tylko kilkadziesiąt ustaw, ale nawet regulamin Sejmu i Senatu! Dlatego obawiam się, że nic z tego nie będzie. Ogólnie mam wrażenie, że góra urodziła mysz.

To surowa opinia...
Zacznijmy od tego, że nie bardzo wiadomo, kto jest autorem tych wszystkich pomysłów. Chyba nie wszyscy członkowie zespołu ekspertów by się pod nimi podpisali. Poza tym, jaki charakter ma całe to przedsięwzięcie? Czy to miała być próba rządowego przedłożenia ustawy? Bo jeśli, jak się wydaje, była to tylko inicjatywa grupy posłów (zespół przypisano do jednego z klubów poselskich), to warto zauważyć, że w nowym parlamencie może ich już nie być. Czy zatem projekt ten będzie miał szansę na kontynuację w następnej kadencji?

Interesuje mnie też rola, jaką odegrał GUGiK: uczestnika czy tylko obserwatora?
Przypomnę, że instytucjonalnie urząd jest zobowiązany do tego, by przejawiać pewne inicjatywy legislacyjne. Bo to Sejm i rząd, a nie organ nadzorujący [czyli MSWiA – red.] ma ustalać, czym ma się zajmować geodezja. Dlatego chciałbym publicznie zapytać głównego geodetę kraju Wiesława Potrapeluka, którego nazwisko wymienione jest w tym opracowaniu, o rolę jego i osób mu podległych w pracy nad założeniami do nowej ustawy...

Pełna treść wywiadu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS