wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2007, Nr 11 (150) |


• Jak nawigować F-16? • O urbanistach i geodetach w rozmowie z Olgierdem Dziekońskim • O warszawskiej geodezji mówią Tomasz Myśliński i pracownicy stołecznego Biura Geodezji i Kartografii • Artykuł recenzowany: Z EGiB do LPIS i z powrotem, czyli pozyskiwanie danych mapy ewidencyjnej w świetle potrzeb systemu LPIS oraz ...

powrót

Jerzy Ostrowski

O dawnych mapach inaczej

XXII Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii

Po sześcioletniej przer­wie (poprzednia taka konferencja odbyła się w Krasiczynie koło Przemyś­la we wrześniu 2001 r.) spot­kali się polscy historycy kartografii na swojej kolejnej cyklicznej impre­zie, mającej już ponadtrzydzies­toletnią tradycję.

Tym razem obok stałego organizatora takich spotkań – Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN – główny ciężar przygotowania i przeprowadzenia konferencji wziął na siebie Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Obrady XXII Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Kartografii toczyły się w ośrodku wypoczynkowo-szkoleniowym tego uniwersytetu w nadmorskim Pobierowie w dniach 11-13 października. Przybyło na nie 37 osób z całej Polski oraz 3 osoby z zagranicy (z Łotwy, Irlandii i Kanady).

Zwyczajowo tematyka dotychczasowych konferencji była zawężana do wybranego terytorium (np. Śląska lub ostatnio Galicji), kategorii map (np. górniczych, leśnych, planów miast), a nawet działalności jednej firmy lub osoby (np. Eugeniusza Romera). W tym roku organizatorzy postąpili inaczej, głównym tematem obrad była bowiem „Dawna mapa jako źródło wiedzy o świecie”, co ukierunkowało autorów wystąpień na prezentowanie wyników badań nad dawnymi dokumentami kartograficznymi właś­nie z punktu widzenia ich wpływu na bieżącą znajomość świata, a obecnie jako źródła informacji w pracach historyków. Przy tak sformułowanym temacie ogólnym, problematyka poruszona w 24 referatach była bardzo zróżnicowana, chociaż starano się ją z grubsza uporządkować, dzieląc wystąpienia na trzy grupy i odpowiadające im sesje kończone ożywionymi dyskusjami...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS