Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2007, Nr 11 (150) |


• Jak nawigować F-16? • O urbanistach i geodetach w rozmowie z Olgierdem Dziekońskim • O warszawskiej geodezji mówią Tomasz Myśliński i pracownicy stołecznego Biura Geodezji i Kartografii • Artykuł recenzowany: Z EGiB do LPIS i z powrotem, czyli pozyskiwanie danych mapy ewidencyjnej w świetle potrzeb systemu LPIS oraz ...

powrót

Jerzy Ostrowski

O dawnych mapach inaczej

XXII Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii

Po sześcioletniej przer­wie (poprzednia taka konferencja odbyła się w Krasiczynie koło Przemyś­la we wrześniu 2001 r.) spot­kali się polscy historycy kartografii na swojej kolejnej cyklicznej impre­zie, mającej już ponadtrzydzies­toletnią tradycję.

Tym razem obok stałego organizatora takich spotkań – Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN – główny ciężar przygotowania i przeprowadzenia konferencji wziął na siebie Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Obrady XXII Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Kartografii toczyły się w ośrodku wypoczynkowo-szkoleniowym tego uniwersytetu w nadmorskim Pobierowie w dniach 11-13 października. Przybyło na nie 37 osób z całej Polski oraz 3 osoby z zagranicy (z Łotwy, Irlandii i Kanady).

Zwyczajowo tematyka dotychczasowych konferencji była zawężana do wybranego terytorium (np. Śląska lub ostatnio Galicji), kategorii map (np. górniczych, leśnych, planów miast), a nawet działalności jednej firmy lub osoby (np. Eugeniusza Romera). W tym roku organizatorzy postąpili inaczej, głównym tematem obrad była bowiem „Dawna mapa jako źródło wiedzy o świecie”, co ukierunkowało autorów wystąpień na prezentowanie wyników badań nad dawnymi dokumentami kartograficznymi właś­nie z punktu widzenia ich wpływu na bieżącą znajomość świata, a obecnie jako źródła informacji w pracach historyków. Przy tak sformułowanym temacie ogólnym, problematyka poruszona w 24 referatach była bardzo zróżnicowana, chociaż starano się ją z grubsza uporządkować, dzieląc wystąpienia na trzy grupy i odpowiadające im sesje kończone ożywionymi dyskusjami...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS