Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2007, Nr 11 (150) |


• Jak nawigować F-16? • O urbanistach i geodetach w rozmowie z Olgierdem Dziekońskim • O warszawskiej geodezji mówią Tomasz Myśliński i pracownicy stołecznego Biura Geodezji i Kartografii • Artykuł recenzowany: Z EGiB do LPIS i z powrotem, czyli pozyskiwanie danych mapy ewidencyjnej w świetle potrzeb systemu LPIS oraz ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Dość zamętu wokół prawa

Koniec z krytykowaniem, przechodzimy do działania – zadeklarował Waldemar Klocek, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej (Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjnych i Kartograficznych). Podczas Walnego Zgromadzenia w Nałęczowie (15-17 października) wykonawstwo geodezyjne zapowiedziało, że zabiera się za pisanie włas­nego Prawa geodezyjnego i katastralnego.

Wśród gości zaproszonych przez pracodawców byli między innymi Marek Ziemak i Jan Połeć (reprezentujący Geodezyjną Izbę Gospodarczą) oraz Krzysztof Cisek (prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich). Tematem numer jeden była przyszłość zawodu geodety i kształt prawa geodezyjnego. O ile prezes Waldemar Klocek wyraził publicznie negatywną opinię na temat założeń przygotowanych przez zespół ekspertów ds. reformy zasobów geoinformacyjnych (tzw. zespół Piętaka), m.in. na łamach październikowego GEODETY, to prezes SGP i wiceprezesi GIG nie chcieli komentować tego opracowania, które oficjalnie w ogóle nie zostało im przekazane. Wszyscy natomiast zgadzają się z potrzebą przyjęcia ustawy regulującej zasady funkcjonowania naszego zawodu.

W związku z brakiem widoków na szybkie załatwienie sprawy przez administrację organizacje wykonawców zgrupowane w Ferderacji Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych postanowiły przygotować własne projekty. Propozycje mają być gotowe do końca 2007 r., wcześ­niej wersje robocze zostaną przedstawione środowisku geodezyjnemu do dyskusji. Z kolei SGP czeka w tej sprawie na inicjatywę głównego geodety kraju.

Jedną z najważniejszych propozycji Prawa geodezyjnego i katastralnego w wariancie Polskiej Geodezji Komercyjnej (PGK) miałoby być wprowadzenie powiatowych kancelarii geodetów mierniczych, które odciążyłyby niewydolną administrację. Coraz częś­ciej mówi się o tym, że administracja nie daje sobie rady z narastającą ilością obowiązków, a informatyzacja zasobu w wielu rejonach kraju tylko te problemy pogłębia. Realizacja wielkich projektów geoinformacyjnych przy obecnej niewydolności PODGiK-ów jest w ogóle problematyczna. Według założeń projektu PGK zasób geodezyjny miałby pozostać państwowy, ale wyłączony spod kurateli samorządu (który mógłby oczywiście gromadzić zbiory na własne potrzeby)...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS