wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2007, Nr 11 (150) |


• Jak nawigować F-16? • O urbanistach i geodetach w rozmowie z Olgierdem Dziekońskim • O warszawskiej geodezji mówią Tomasz Myśliński i pracownicy stołecznego Biura Geodezji i Kartografii • Artykuł recenzowany: Z EGiB do LPIS i z powrotem, czyli pozyskiwanie danych mapy ewidencyjnej w świetle potrzeb systemu LPIS oraz ...

powrót

Jerzy Przywara

Towarzysze odporni na grawitację

Standardem stało się w ostatnich latach, że niektórzy geodeci powiatowi plotą androny, o jakich świat nie słyszał, a ich ideologiczny patron judzi i rozpowszechnia paszkwile. Od tego towarzystwa nie odcina się urzędujący szef polskiej geodezji. Ciekawe dlaczego?

W 1975 roku na drzwiach zapuszczonej toalety na stacji Kłodzko Główne wisiała kartka z dumnym tytułem „Cennik”. Podano w nim stawki za usługi w dworcowej ubikacji. Państwo oferowało pasażerom Polskich Kolei Państwowych odpłatnie: szmatę robiącą za czysty ręcznik, „kabinę klozetową” z dodatkiem papieru toaletowego, prysznic, a nawet szczotkę do ubrania. Wśród 11 pozycji „korzystanie z zimnej wody bez żądania mydła” było bezpłatne. W przypadku zawyżenia opłat lub odmowy wykonania usługi groził rok odsiadki. Nie wiadomo tylko, czy siedzieć poszłaby babcia klozetowa, czy szef państwowych kolei, których wagony niczym nie różniły się od brudnego kibla na zapyziałej stacji. Podstawą prawną regulującą w PRL-u funkcjonowanie tego i tysięcy podobnych przybytków była uchwała Rady Ministrów.

Trochę później, bo latem 1987 roku, pan Zdzisio, konserwator i hydraulik w jednej z warszawskich szkół, miał otrzymać 3-procentową podwyżkę. Banalny wniosek dyrektora placówki o zwiększenie wynagrodzenia o 250 złotych, podobnie jak inne, rozpatrywany był na poziomie urzędu dzielnicowego i ozdobiło go 11 pieczątek z podpisami urzędników. Te pieczątki nie wzięły się oczywiście znikąd. Ich potrzebę i liczbę regulował odpowiedni przepis.

Nic dziwnego, że tamten ustrój padł. Na szczęście, o kierunku przepływu wody w dworcowej i szkolnej toalecie decydowała grawitacja...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS