wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2007, Nr 11 (150) |


• Jak nawigować F-16? • O urbanistach i geodetach w rozmowie z Olgierdem Dziekońskim • O warszawskiej geodezji mówią Tomasz Myśliński i pracownicy stołecznego Biura Geodezji i Kartografii • Artykuł recenzowany: Z EGiB do LPIS i z powrotem, czyli pozyskiwanie danych mapy ewidencyjnej w świetle potrzeb systemu LPIS oraz ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Za pięć dwunasta

Aktualne problemy polityki geoinformacyjnej państwa w kontekście INSPIRE

Minęło już pół roku z dwóch lat przeznaczonych na transpozycję do polskiego prawa dyrektywy INSPIRE, a procedura ta nie została nawet wszczęta. Sprawa jest pilna nie tylko ze względu na nasze zobowiązania międzynarodowe, ale także na fakt, iż w wyniku transpozycji powinny zostać stworzone niezbędne podstawy prawne Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej.

Polska Infrastruktura Informacji Przestrzennej (PIIP) powstaje obecnie w ramach wielkiego i złożonego przedsięwzięcia, jakim jest tworzenie infrastruktury europejskiej znanej powszechnie pod nazwą INSPIRE. Prace nad INSPIRE, zainicjowane przez Dyrektoriat Generalny ds. Środowiska (DG Environment), Eurostat i Wspólnotowe Centrum Badawcze (Joint Research Centre – JRC), prowadzone są we wszystkich państwach członkowskich UE. Wykonywane są one również na poziomie Komisji Europejskiej przez międzynarodowe zespoły specjalistów przy współpracy i konsultacji ponad 200 europejskich i krajowych Społeczności Zainteresowania Danymi Przestrzennymi (Spatial Data Interest Community – SDIC) oraz ponad 120 Organizacji Uprawnionych (Legally Mandated Organization – LMO).

Realizowana obecnie druga faza programu prac nad INSPIRE, przewidziana na lata 2007-09, w państwach członkowskich koncentruje się na transpozycji dyrektywy INSPIRE (Dyrektywa, 2007) do prawa krajowego każdego z nich, a na poziomie Komisji Europejskiej polega głównie na opracowywaniu przepisów implementacyjnych (implementing rules) jako decyzji Komisji określających szczegółowo zasady tworzenia i funkcjonowania INSPIRE. W pracach tych biorą udział rządy państw członkowskich, ich wyspecjalizowane instytucje zajmujące się informacją przestrzenną oraz setki, jeśli nie tysiące specjalistów. Postęp prac prowadzonych przez Komisję Europejską jest zgodny z planami, a uzyskiwane wyniki w postaci kolejnych dokumentów w zakresie przepisów implementacyjnych oceniane są pozytywnie. Świadczy to z jednej strony o powszechnym docenianiu znaczenia inicjatywy INSPIRE, a z drugiej – o zapewnieniu przez Komisję Europejską właściwych warunków współpracy uczestniczących w przedsięwzięciu państw, instytucji i ekspertów...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS