Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2007, Nr 12 (151) |


• Mapy akustyczne dużych miast • Adam Iwaniak o wypełnianiu luki informacyjnej, czyli SDI inaczej • Artykuł recenzowany: Z LPIS do EGiB i co dalej? • Pół wieku z geodezją – rozmowa z prof. Stefanem Przewłockim • GPS w badaniach konstrukcji mostowych • Fachowiec i koncyliator – o roli geodety w ...

powrót

Dariusz Felcenloben

Fachowiec i koncyliator

Rola geodety w postępowaniu rozgraniczeniowym

Przeciętny geodeta uprawniony posiada wystarczające kwalifikacje zawodowe pozwalające mu uporać się ze stroną techniczną problemu granic nieruchomości. Gorzej jest z jego wiedzą z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego, a już całkiem tragicznie, jeżeli idzie o wyuczone umiejętności i praktyczne przygotowanie do prowadzenia mediacji jako metody rozwiązywania sporów granicznych.

O szczególnej roli, jaką ma do spełnienia uprawniony geodeta w toczącym się postępowaniu o rozgraniczenie nieruchomości, można mówić przede wszystkim w kontekście jego umocowania do działania w imieniu organu administracji publicznej w zakresie podejmowanych czynności ustalenia przebiegu granic. Ta wyjątkowa rola uwidacznia się w sposób szczególny w sytuacji, kiedy strony postępowania pozostają w sporze co do przebiegu granic nieruchomości. Zadaniem geodety jest wówczas nakłanianie ich do zawarcia ugody, która (jeżeli do niej dojdzie) definitywnie kończy istniejący spór i wywołuje skutki prawne od daty jej podpisania. Z drugiej jednak strony geodeta jest zobowiązany do badania przesłanek uzasadniających podpisanie ugody. Jest on zatem swego rodzaju gwarantem prawidłowości prowadzonego postępowania rozgraniczeniowego, szczególnie w sytuacji, kiedy właściwy organ nie uczestniczy bezpośrednio ani w czynnościach technicznych związanych z rozgraniczeniem, ani nie jest uczestnikiem samej rozprawy granicznej...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS