Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2007, Nr 12 (151) |


• Mapy akustyczne dużych miast • Adam Iwaniak o wypełnianiu luki informacyjnej, czyli SDI inaczej • Artykuł recenzowany: Z LPIS do EGiB i co dalej? • Pół wieku z geodezją – rozmowa z prof. Stefanem Przewłockim • GPS w badaniach konstrukcji mostowych • Fachowiec i koncyliator – o roli geodety w ...

powrót

Rozmawiał Marek Pudło

Nie tylko prawo

Mówi Dietmar Grünreich, dyrektor Federalnego Urzędu Kartografii i Geodezji (BKG – Bundesamt für Kartographie und Geodäsie)

MAREK PUDŁO: Jak w Niemczech przebiega proces wprowadzania w życie dyrektywy INSPIE?
DIETMAR GRÜNREICH: Wspieramy INSPIRE poprzez udział ekspertów w zespołach roboczych, które zajmują się opracowywaniem zasad implementacji dyrektywy w naszym kraju. Ale implementacja to nie tylko zasady i formalne opisy, ale głównie przygotowanie konkretnych instytucji do tego procesu. To jest bardzo trudne zadanie, ponieważ Niemcy to republika federalna. Musimy włożyć bardzo dużo energii, by przekonać naszych kolegów z poszczególnych landów do włączenia się w ten proces. Konieczna jest tutaj gotowość i dobra wola do pokonania barier (trzeba np. zmienić sposób zarządzania biurami katastralnymi).
Najpoważniejszy problem to oczywiście krótki czas na rozwiązanie wszystkich palących kwestii INSPIRE. Rozpatrujemy dwie alternatywne drogi implementacyjne. Jedna to założenie federalnej agencji, która będzie wspierana przez wszystkie landy. W ten sposób osiągniemy bardziej scentralizowane podejście. Druga droga to komitet sterujący, składający się przedstawicieli rządu, landów i miast. Takie ciało zostało powołane dwa lata temu, jeszcze przed wprowadzeniem w życie INSPIRE. Teraz, kiedy dyrektywa ma być wdrażana, jest pomysł, by nadać komitetowi status organizacji uprawnionej...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS